Potyó Ferenc általános érseki helynök vezette az idei liturgikus ünneplést Kolozsváron, a főtéri katolikus templom búcsúünnepén, amelyre a városból és környékéről számos hívő érkezett.

Az általános helynök homíliájának bevezetőjében megemlékezett a gyulafehérvári püspöki kápolnában található festményről, mely még Márton Áron püspöksége idején készült, s mely a főegyházmegye szimbolikus jelentőségű templomai mellett Szent Mihály főangyal alakját is ábrázolja. Kik az angyalok, kik a bukott angyalok? – erre kereste a választ a szónok. Az angyalokról elmélkedve egy szóban foglalta össze küldetésüket: a szolgálat. Mindannyian Isten gyermekei vagyunk, arra vagyunk hivatva, hogy szolgáljuk Istent. Szolgálni csak igazán, szeretetben lehet. A szeretet szó elcsépelt fogalommá vált, de az igaz szeretetet nem csupán szavakkal, hanem életünkkel kell kifejeznünk. Aki igazian szeret, aki engedi, hogy szívét áthassa Isten szívének szeretete, az számos földi baj közepette is fenntartás nélkül minden embertársát szereti. Pál apostol ezt így fejezi ki: mi nem embereknek szolgálunk, hanem Istennek. A szolgálat másik lényeges eleme az alázat, ami azt jelenti, hogy senkinél nem tartom különbnek magam. Csak alázattal lehet Istent, az embertársakat szolgálni. Nem érdemes a tökéletes embert játszani, vállaljuk fel bűneinket, de – figyelmeztetett a szónok – azzal a tudattal vállaljuk fel őket, hogy Isten irgalmas és megbocsátó.

Potyó Ferenc kiemelte, hogy a 2016-os évet a magyar kormány nemzetpolitikai államtitkársága Márton Áron püspök születésének 120. évfordulója alkalmából Márton Áron emlékévnek nyilvánította. Az általános helynök megemlékezett Márton Áron kolozsvári tevékenységéről, arról, hogy itteni működése milyen nagy mértékben hozzájárult emberi fejlődéséhez. Említette a délelőtt Gyulafehérváron történt eseményt: hogy mostantól Márton Áron földi maradványai székesegyház déli mellékkápolnájában kőszarkofágban kaptak helyet, így a hívek közelebbről elérhetik, látogathatják, kérhetik közbenjárását.  Márton Áront megérteni kihívás, ehhez föltétlenül szükséges szem előtt tartani, hogy „a hitnek a mécsesét a szeretet tetteinek olajával táplálta, hogy bármilyen korban, helyzetben, megpróbáltatásban a reményt teremje”.

Kovács Sándor főesperes-plébános a szentmise végén köszönetet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak az ünnep szebbé tételéhez. Az idei búcsús szentmisén a Szent Cecília kórus erdélyi szerző alkotását szólaltatta meg, Orbán György Missa tertia című művét adták elő.

 

Fábián Róbert/Vasárnap         

Cikk
A papi hivatások ébresztése, felismerése és gondozása Egyházunk egyik legszebb és legfontosabb küldetése. Az Úr ma is hív munkásokat aratásába, ugyanakkor szüksége van olyan lelkipásztorokra, akik segítenek meghallani és felismerni ezt a hívást.
Cikk
2026. május 11-13. között Gyulafehérváron tartották a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia (RKPK) 77. plenáris ülését, amely az ország római katolikus és görögkatolikus főpásztorait tömöríti.
Cikk
Idén harmadik alkalommal került megrendezésre a Pongrácz Szent István Vetélkedő, melynek témája Tiszteletreméltó Márton Áron püspök és jelmondata volt: „Erőnk a lelkesedés. És ez mindenható.”