Potyó Ferenc általános érseki helynök vezette az idei liturgikus ünneplést Kolozsváron, a főtéri katolikus templom búcsúünnepén, amelyre a városból és környékéről számos hívő érkezett.

Az általános helynök homíliájának bevezetőjében megemlékezett a gyulafehérvári püspöki kápolnában található festményről, mely még Márton Áron püspöksége idején készült, s mely a főegyházmegye szimbolikus jelentőségű templomai mellett Szent Mihály főangyal alakját is ábrázolja. Kik az angyalok, kik a bukott angyalok? – erre kereste a választ a szónok. Az angyalokról elmélkedve egy szóban foglalta össze küldetésüket: a szolgálat. Mindannyian Isten gyermekei vagyunk, arra vagyunk hivatva, hogy szolgáljuk Istent. Szolgálni csak igazán, szeretetben lehet. A szeretet szó elcsépelt fogalommá vált, de az igaz szeretetet nem csupán szavakkal, hanem életünkkel kell kifejeznünk. Aki igazian szeret, aki engedi, hogy szívét áthassa Isten szívének szeretete, az számos földi baj közepette is fenntartás nélkül minden embertársát szereti. Pál apostol ezt így fejezi ki: mi nem embereknek szolgálunk, hanem Istennek. A szolgálat másik lényeges eleme az alázat, ami azt jelenti, hogy senkinél nem tartom különbnek magam. Csak alázattal lehet Istent, az embertársakat szolgálni. Nem érdemes a tökéletes embert játszani, vállaljuk fel bűneinket, de – figyelmeztetett a szónok – azzal a tudattal vállaljuk fel őket, hogy Isten irgalmas és megbocsátó.

Potyó Ferenc kiemelte, hogy a 2016-os évet a magyar kormány nemzetpolitikai államtitkársága Márton Áron püspök születésének 120. évfordulója alkalmából Márton Áron emlékévnek nyilvánította. Az általános helynök megemlékezett Márton Áron kolozsvári tevékenységéről, arról, hogy itteni működése milyen nagy mértékben hozzájárult emberi fejlődéséhez. Említette a délelőtt Gyulafehérváron történt eseményt: hogy mostantól Márton Áron földi maradványai székesegyház déli mellékkápolnájában kőszarkofágban kaptak helyet, így a hívek közelebbről elérhetik, látogathatják, kérhetik közbenjárását.  Márton Áront megérteni kihívás, ehhez föltétlenül szükséges szem előtt tartani, hogy „a hitnek a mécsesét a szeretet tetteinek olajával táplálta, hogy bármilyen korban, helyzetben, megpróbáltatásban a reményt teremje”.

Kovács Sándor főesperes-plébános a szentmise végén köszönetet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak az ünnep szebbé tételéhez. Az idei búcsús szentmisén a Szent Cecília kórus erdélyi szerző alkotását szólaltatta meg, Orbán György Missa tertia című művét adták elő.

 

Fábián Róbert/Vasárnap         

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.