Înaltpreasfințitul

Dr. Jakubinyi György-Miklós

Arhiepiscop emerit, 

Administrator Apostolic pentru Armeni emerit

 

S-a născut la 13 februarie 1946 la Sighetu Marmației. Și-a început studiile în orașul natal, după care a studiat la Institutul Teologic Romano-Catolic din Alba Iulia (1963–1969). A fost hirotonit preot de către Venerabilul epsicop Márton Áron la 13 aprilie 1969, pentru Dieceza de Satu Mare. Între 1970–1974 a fost student la Pontificium Collegium Germanicum et Hungaricum (Colegiul Germanico-Ungar), unde a obținut licența în teologie generală la Facultatea de Teologie a Universității Pontificale Gregoriene (1970–1972), precum și licența în științe biblice la Institutul Biblic Pontifical (1972–1974). Și-a obținut doctoratul în teologie în 1978 la Universitatea Pázmány Péter.

Papa Ioan Paul al II-lea l-a numit la 14 martie 1990 episcop auxiliar de Alba Iulia și episcop titular de Aquae Regiae. Consacrarea sa episcopală a avut loc la 29 aprilie 1990 la sanctuarul de la Șumuleu Ciuc. Consacratorii au fost: arhiepiscopul Francesco Colasuonno, nunțiu apostolic, precum și episcopii diecezani ai Arhidiecezei de Alba Iulia, Jakab Antal și Bálint Lajos. La 10 mai 1990, noul păstor l-a numit vicar general.

La 19 iulie 1991 Sfântul Părinte l-a numit administrator apostolic al catolicilor de rit armean din România, iar consacrarea a avut loc la 1 martie 1992 în catedrala armeano-catolică din Gherla (Szamosújvár). La 8 aprilie 1994 a fost numit arhiepiscop al Arhidiecezei de Alba Iulia, iar hironitirea a avut loc la 21 aprilie 1994 în catedrala din Alba Iulia.

A condus Arhidiecezea de Alba Iulia timp de aproape 26 de ani. Papa Francisc i-a acceptat retragerea și trecerea la emeritat la 24 decembrie 2019, numindu-i totodată succesorul.

Motto-ul său preoțesc și episcopal este:

„Magnificat”, adică „Sufletul meu îl preamărește pe Domnul.” (Lc 1,46)

Blazonul său episcopal coincide cu blazonul Arhidiecezei, deoarece, ca episcop auxiliar, nu și-a ales un blazon proprie, iar ca arhiepiscop a realizat un blazon diecezan pe baza vechiului sigiliu al Capitlului Canonicilor din Alba Iulia, cu reprezentarea Sfântului Mihail, patronul arhidiecezei.

 

 

 

 

 

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.