2014. június 28-án, szombaton Jakubinyi György érsek diakónussá szentelt hat akolitust a Gyulafehérvári Székesegyházban: a székelyudvarhelyi Benedek Róbert-Károlyt, a búzásbesenyői Lőrincz Barnabást, a csíkdelnei Obermájer Ervin-Istvánt, Portik Lukács Lóránd ferences testvért, a ditrói Simon Imrét és a lövétei Tódor Attilát.

Az áldozópapságra készülő növendékek az 5. szemináriumban eltöltött év után részesülnek a diakónusszentelésben. Ezzel átadva életüket Istennek elindulnak a Neki végleg elkötelezett élet útján. A szentmise keretében az evangélium után kezdődik a szentelés szertartása. Miután a Papnevelő Intézet rektora bemutatja a jelölteket a szentelő püspöknek, a főpásztor homíliában buzdítja őket és a jelenlevő híveket. Ezután a jelöltek leteszik ünnepélyesen ígéreteiket, vállalva e szolgálattal járó kötelezettségeket. Az igehirdetést, a rendszeres imát, az Egyház imáját, a zsolozsmát, valamint a papi nőtlenséget, azaz a cölibátust. Ezután pedig egyenként a főpásztor elé járulnak, összetett kezüket az ő kezébe helyezve engedelmességet ígérnek neki és utódainak.

A Mindenszentek litániája követi az eddigi előkészületeket, amely alatt a szentelendők leborulnak a földre, a jelenlevők pedig térdelve imádkoznak. A földre borulással mintegy kifejezik annak tudatát, hogy Isten milyen erejüket meghaladó szolgálatra hívta meg őket. Ugyanakkor ez a teljes önátadás kifejezője. Ezt követi a tulajdonképpeni szentelés: a kézrátétel és a felszentelő ima. Miután a jelöltek a főpásztor elé térdelnek, ő két kezét fejükre téve csendben imádkozik. A jelenlevő hívek is csendben imádkoznak értük, hálát adva az Úrnak, hogy nem hagyja aratását munkások nélkül, valamint kérik rájuk az Ő kegyelmét. Ezután a szentelő püspök elimádkozza a felszentelő imát.

A szentelést beöltözés követi, amikor az újonnan szenteltek beöltöznek a szerpapi öltözékbe, a keresztben viselt stólába és dalmatikába. Ezt követően átveszik a főpásztortól az evangéliumos könyvet, hiszen a diakónus egyik legfőbb feladata az evangélium hirdetése.

Végül a püspök és a jelenlevő diakónusok békecsókot váltanak az újonnan szenteltekkel, kifejezve köszöntésüket és befogadásukat a diakónusi közösségbe.

A szertartás befejeztével folytatódik a szentmise az eukarisztia liturgiájával.

A szentmise ünnepélyes áldással zárul, amelyet ünnepélyes kivonulás követ.

fotó: Ottóka Ottó

seminarium.ro

Cikk
A papi hivatások ébresztése, felismerése és gondozása Egyházunk egyik legszebb és legfontosabb küldetése. Az Úr ma is hív munkásokat aratásába, ugyanakkor szüksége van olyan lelkipásztorokra, akik segítenek meghallani és felismerni ezt a hívást.
Cikk
2026. május 11-13. között Gyulafehérváron tartották a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia (RKPK) 77. plenáris ülését, amely az ország római katolikus és görögkatolikus főpásztorait tömöríti.
Cikk
Idén harmadik alkalommal került megrendezésre a Pongrácz Szent István Vetélkedő, melynek témája Tiszteletreméltó Márton Áron püspök és jelmondata volt: „Erőnk a lelkesedés. És ez mindenható.”