Márton Áronra emlékeztek Kolozsváron május 31-én
 
A Kolozsvár Társaság által szervezett rendezvényen Jakab Gábor pápai káplán, plébános, a Keresztény Szó korábbi főszerkesztője Márton Áron, az ember címmel tartott előadást, Bogdán Zsolt színművész Márton Áron végrendeleteként utolsó, 1980-as, búcsúzó körlevelét olvasta fel, majd a Emelt fővel című, a kilencvenes évek elején készített film három részletét nézhettek meg a jelenlevők, egy-egy interjút olyan kiemelkedő személyiségekkel, mint Franz König bécsi bíboros, a Vatikánban szolgálatot teljesítő Márton Hugó premontrei szerzetes és George Gutiu görögkatolikus püspök – ma már egyikük sem él. Xantus Gábor filmjének, amelyet Jakab Gáborral együtt készített, éppen az a kiemelkedő értéke, hogy legkorábban kezdte el dokumentálni a Márton Áronra vonatkozó emlékeket, a tapasztalt filmes minden szakmai tudásával készültek a felvételek s állt össze egy egyedi értékű dokumentumfilm, amelyben megszólal és látható többek között Márton Áron akkor már ágyban fekvő húga, de élőben láthatjuk, amint az egykori titkár a püspök dolgozószobájában keresi és megtalálja a lehallgató berendezést.
 
 
Jakab Gábor személyes emlékeit ötvözte mások történeteivel, több, a püspök keresztény és emberi kiállását, helytállását megrendítő módon példázó esettel, és természetesen Márton Áron szavait is idézte. A rendezvény azért is volt jelentős, mert a Kolozsvár Társaság nem egy vallásos, katolikus szervezet, hanem egy civil társulás, amelynek célja a kincses város értékeinek ébren tartása: a közönség soraiban jeles kolozsvári értelmiségiek, mindenféle meggyőződésű emberek ültek, és az előadás nyomán mindannyiukat megérintette Márton Áron. Az a pap és püspök, aki sosem zárkózott semmiféle – se felekezeti, se nemzeti – fal mögé, megőrizte nyitottságát, mindenkire irányuló megértő szeretetét a hat év börtön és a tizenkét év kényszerlakhely ellenére is.
 
Bodó Márta
Fotó: Horváth László
 
Cikk
A papi hivatások ébresztése, felismerése és gondozása Egyházunk egyik legszebb és legfontosabb küldetése. Az Úr ma is hív munkásokat aratásába, ugyanakkor szüksége van olyan lelkipásztorokra, akik segítenek meghallani és felismerni ezt a hívást.
Cikk
2026. május 11-13. között Gyulafehérváron tartották a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia (RKPK) 77. plenáris ülését, amely az ország római katolikus és görögkatolikus főpásztorait tömöríti.
Cikk
Idén harmadik alkalommal került megrendezésre a Pongrácz Szent István Vetélkedő, melynek témája Tiszteletreméltó Márton Áron püspök és jelmondata volt: „Erőnk a lelkesedés. És ez mindenható.”