Márton Áronra emlékeztek Kolozsváron május 31-én
 
A Kolozsvár Társaság által szervezett rendezvényen Jakab Gábor pápai káplán, plébános, a Keresztény Szó korábbi főszerkesztője Márton Áron, az ember címmel tartott előadást, Bogdán Zsolt színművész Márton Áron végrendeleteként utolsó, 1980-as, búcsúzó körlevelét olvasta fel, majd a Emelt fővel című, a kilencvenes évek elején készített film három részletét nézhettek meg a jelenlevők, egy-egy interjút olyan kiemelkedő személyiségekkel, mint Franz König bécsi bíboros, a Vatikánban szolgálatot teljesítő Márton Hugó premontrei szerzetes és George Gutiu görögkatolikus püspök – ma már egyikük sem él. Xantus Gábor filmjének, amelyet Jakab Gáborral együtt készített, éppen az a kiemelkedő értéke, hogy legkorábban kezdte el dokumentálni a Márton Áronra vonatkozó emlékeket, a tapasztalt filmes minden szakmai tudásával készültek a felvételek s állt össze egy egyedi értékű dokumentumfilm, amelyben megszólal és látható többek között Márton Áron akkor már ágyban fekvő húga, de élőben láthatjuk, amint az egykori titkár a püspök dolgozószobájában keresi és megtalálja a lehallgató berendezést.
 
 
Jakab Gábor személyes emlékeit ötvözte mások történeteivel, több, a püspök keresztény és emberi kiállását, helytállását megrendítő módon példázó esettel, és természetesen Márton Áron szavait is idézte. A rendezvény azért is volt jelentős, mert a Kolozsvár Társaság nem egy vallásos, katolikus szervezet, hanem egy civil társulás, amelynek célja a kincses város értékeinek ébren tartása: a közönség soraiban jeles kolozsvári értelmiségiek, mindenféle meggyőződésű emberek ültek, és az előadás nyomán mindannyiukat megérintette Márton Áron. Az a pap és püspök, aki sosem zárkózott semmiféle – se felekezeti, se nemzeti – fal mögé, megőrizte nyitottságát, mindenkire irányuló megértő szeretetét a hat év börtön és a tizenkét év kényszerlakhely ellenére is.
 
Bodó Márta
Fotó: Horváth László
 
Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.