Az év minden bizonnyal leglelkesebb szentmiséjén vettek részt vasárnap este mindazok, akik a gyalogos zarándokokkal együtt adtak hálát a pünkösdi út kegyelmeiért a székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz-plébániatemplomban.

Hűvös, borongós, de napsütéses időben négyszázharmincnyolc Udvarhely környéki és Magyarországról hozzájuk csatlakozott búcsújáró indult el péntek reggel az apostolok lovain a Kis Szent Teréz-plébániatemplomtól. Az indító szentmisén buzdításában Lukács János Magyarországon élő jezsuita szerzetes, noviciusmester kifejezte: milyen mély barátságok születnek a zarándokúton. Legmélyebben összekötheti sorsukat, ha céljaikból, szándékaikból, felajánlásaikból valamit meg tudnak mutatni egymásnak az egy
úton járók.

Pünkösdkor az Isten maga az, aki megeleveníti vágyainkat, amelyeket az út letisztít. Imakérelme: minden lépéssel szitálja meg a különböző vágyakozásokat, az maradjon, amely a legtisztább, amely legegyértelműbben vezet Isten felé. A Szűzanya oltalmába ajánlott zarándoklat méltó cél, hiszen neki legnagyobb vágya az volt, hogy fiával lehessen. Különleges utakon valósult meg, és
életében be is teljesedett. Ezért nevezzük Boldogasszonynak. A vezető, bátorító Lélekre figyelve bizalommal adhatjuk át magunkat Neki.

A szentmisén imádkoztak mindazokért, akik bárhonnan elindultak és Csíksomlyó felé tartanak; akik csak lélekben kísérhetik a zarándoklókat.

Hosszan szállt az énekszó

Szombat reggel hat százhetvenketten indultak együtt a Hármaskereszttől Csíksomlyóra. Vasárnap pedig kétszázkilencvenöten indultak haza. A visszaúton hozzájuk csatlakozókkal tették meg az utolsó kilométereket. A templom előtt virággal várakozók hamar meghallották a gyalogosan érkezők hálaadó énekét, majd örömkönnyektől csillogó szemmel kapcsolódtak be a régi székely himnuszba.

A hálaadó szentmise elején Botár Gábor plébános nyomatékosította: a zarándokok imáit Isten meghallgatja. Vasárnap reggel egyikük sms-ben jelezte a lelkipásztornak: nagyon tűz a nap, a szentmisén foglalja imába a visszaúton járókat. Ők a megmondhatói, Medárd-napján hányszor volt eső! Balla Barnabás Hargitafürdőn szolgáló pálos szerzetes kedves humorral szólt mindazokhoz, akik napjainkban is tudnak áldozatot vállalni. Az öröm könynyei, a mosoly és az út viszontagságait feledtető öröm láttán megdöbbent: nem a fájdalom,
a nehézségek, az áldozat súlya látszott az arcokon, hiszen amit végigéltek, annak értelme, célja volt. A lényeges dolgokra figyeltek, nem cipelték a fölösleges terheket. De az igazi zarándoklat most kezdődik – emlékeztetett a pálos atya. A rosszat javítva, a jót gyakorolva tegyenek tanúságot arról, amiért zarándokoltak. A Csíksomlyón megtapasztaltak után arról tegyenek bizonyságot, akitől az erőt kapták.

A Szentlélek ünnepén szűnni nem akart az énekelt imádság a Hálaluja ifjúsági ének-zene csoport közreműködésével.

Fotó: Fülöp Attila

Molnár Melinda, Udvarhelyi Híradó, 2014. június 10.

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.