A mallersdorfi ferences nővérek erdélyi jelenlétének jubileumi éve kezdődött el, s jól időzítették, éppen ennek az évnek az elejére, január 25-ére annak a doktori dolgozatnak a nyilvános védését, amely ennek az erdélyi jelenlétnek a 150 évét vizsgálja a levéltári forrásokra alapozva. Botár Gábor székelyudvarhelyi plébános választotta tudományos vizsgálódása tárgyául ezt a még fel nem dolgozott témát, s röviden az alapítót, Josef Nardinit bemutatva, a rend lelkiségét ismertetve mutatja be a megtelepedés utáni sokrétű, gazdag és áldásos tevékenységet, majd a kommunista éra idején, a nyomás alatt is dolgozó nővérek életét. Előbbi esetben dokumentumokat keresett és talált, dolgozott fel hangyaszorgalommal Botár Gábor, nem elégedve meg a gyulafehérvári levéltár adataival, hanem Németországban is megvizsgálva a rendi levéltárat, valamint az alapítás különböző helyszínein is tájékozódva. Utóbbi esetben megkeresett és megszólaltatott még élő tanúkat, akik az ateista rezsim üldözöttei és túlélői.

A dolgozat ünnepélyes bemutatására az ilyenkor szokásos tudományos bizottságon s a kar tanárain, kolozsvári érdeklődőkön túl  sok pap kollégája is eljött a doktorjelöltnek, valamint a mallersdorfi nővérek németországi és udvarhelyi képviselői igen szép számban. A tudományos munkálatok után rendhagyó módon a kápolnába szentmisére vonult át az ünneplő sereg, ekkor kezdődött el az említett jubileumi év: felemelő volt együtt örvendezni a nővérekkel a gazdag múltnak és az immár szabad jelennek. A  Mallersdorfból érkezett lelkivezető német nyelven szólt az egybegyűlteknek, Nardini szellemiségét elevenítve fel és azt Ferenc pápa üzeneteivel összevetve a szegények, elesettek szolgálatát ismét a figyelmünkbe ajánlotta.

Kép és szöveg Bodó Márta

Cikk
A papi hivatások ébresztése, felismerése és gondozása Egyházunk egyik legszebb és legfontosabb küldetése. Az Úr ma is hív munkásokat aratásába, ugyanakkor szüksége van olyan lelkipásztorokra, akik segítenek meghallani és felismerni ezt a hívást.
Cikk
2026. május 11-13. között Gyulafehérváron tartották a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia (RKPK) 77. plenáris ülését, amely az ország római katolikus és görögkatolikus főpásztorait tömöríti.
Cikk
Idén harmadik alkalommal került megrendezésre a Pongrácz Szent István Vetélkedő, melynek témája Tiszteletreméltó Márton Áron püspök és jelmondata volt: „Erőnk a lelkesedés. És ez mindenható.”