A szív békéjét, a jó Isten közelségét tapasztalhatták meg mindazok, akik szeptember 17-én elzarándokoltak a Madarasi Hargita csúcsára, az 1801 méteren felállított kereszthez.

Az egyszerű fakeresztet 31 évvel ezelőtt, 1985 őszén a madarasi hívek állították az akkori plébánosuk,  Szabó Lajos kezdeményezésére. A keresztet néhai Bálint Lajos kántor faragta. A csúcs 1991-től kezdődően búcsújáró hellyé vált, Szent Kereszt felmagasztalásának búcsúünnepét minden év szeptember harmadik szombatján tartják a madarasiak. Ez a búcsú a csíkmadarasiak harmadik búcsúja. Az első és legnagyobb Szent Péter és Szent Pál apostolok, templomuk védőszentjeinek ünnepe. A második Páduai Szent Antal ünnepe, amikor a falu határában levő kápolnához zarándokolnak a hívek.

A hargitai búcsús szentmise szép idő esetén a csúcson, kedvezőtlen időjárás esetén a Madarasi Menedékházban van.

Idén, akárcsak tavaly, hála Istennek, gyönyörű idő volt a Hargitán. A zarándokok egy része a keresztaljával 12 órakor indult a Menedékháztól a csúcsra. Útközben rózsafűzért imádkoztak és Mária énekeket énekeltek. Sokan a Hargita keleti oldalát megmászva, gyalogosan érkeztek a csúcsra. A szentmise egy órakor kezdődött, amelyet Balla Imre segédlelkész mutatott be a kereszt lábánál felállított szabadtéri oltárnál. A segédlelkész csíkmadarasi születésű, jelenleg Marosvásárhelyen szolgál, és nagy örömünkre idén is vállalta a búcsús szentmise bemutatását.  Homilijában a keresztnek az emberek életében elfoglalt helyéről és az embereknek a kereszthez való viszonyulásáról elmélkedett, hangsúlyozva azt, hogy vigyázzunk, nehogy egymás keresztjeivé váljunk.

Hála és köszönet a gondviselő Istennek, hogy részt vehettünk ezen a felemelő szentmisén, együtt imádkozhattunk családjainkért, gyermekeinkért, közösségünkért.  Részesülve a szentmise kegyelmeiben, mindannyian erőt gyűjthettünk a mindennapok megpróbáltatásaihoz, és lelkileg felüdülve térhettünk haza otthonainkba.

 

Petres Zsuzsanna, Csíkmadaras

Vasárnap

Cikk
A papi hivatások ébresztése, felismerése és gondozása Egyházunk egyik legszebb és legfontosabb küldetése. Az Úr ma is hív munkásokat aratásába, ugyanakkor szüksége van olyan lelkipásztorokra, akik segítenek meghallani és felismerni ezt a hívást.
Cikk
2026. május 11-13. között Gyulafehérváron tartották a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia (RKPK) 77. plenáris ülését, amely az ország római katolikus és görögkatolikus főpásztorait tömöríti.
Cikk
Idén harmadik alkalommal került megrendezésre a Pongrácz Szent István Vetélkedő, melynek témája Tiszteletreméltó Márton Áron püspök és jelmondata volt: „Erőnk a lelkesedés. És ez mindenható.”