A szív békéjét, a jó Isten közelségét tapasztalhatták meg mindazok, akik szeptember 17-én elzarándokoltak a Madarasi Hargita csúcsára, az 1801 méteren felállított kereszthez.

Az egyszerű fakeresztet 31 évvel ezelőtt, 1985 őszén a madarasi hívek állították az akkori plébánosuk,  Szabó Lajos kezdeményezésére. A keresztet néhai Bálint Lajos kántor faragta. A csúcs 1991-től kezdődően búcsújáró hellyé vált, Szent Kereszt felmagasztalásának búcsúünnepét minden év szeptember harmadik szombatján tartják a madarasiak. Ez a búcsú a csíkmadarasiak harmadik búcsúja. Az első és legnagyobb Szent Péter és Szent Pál apostolok, templomuk védőszentjeinek ünnepe. A második Páduai Szent Antal ünnepe, amikor a falu határában levő kápolnához zarándokolnak a hívek.

A hargitai búcsús szentmise szép idő esetén a csúcson, kedvezőtlen időjárás esetén a Madarasi Menedékházban van.

Idén, akárcsak tavaly, hála Istennek, gyönyörű idő volt a Hargitán. A zarándokok egy része a keresztaljával 12 órakor indult a Menedékháztól a csúcsra. Útközben rózsafűzért imádkoztak és Mária énekeket énekeltek. Sokan a Hargita keleti oldalát megmászva, gyalogosan érkeztek a csúcsra. A szentmise egy órakor kezdődött, amelyet Balla Imre segédlelkész mutatott be a kereszt lábánál felállított szabadtéri oltárnál. A segédlelkész csíkmadarasi születésű, jelenleg Marosvásárhelyen szolgál, és nagy örömünkre idén is vállalta a búcsús szentmise bemutatását.  Homilijában a keresztnek az emberek életében elfoglalt helyéről és az embereknek a kereszthez való viszonyulásáról elmélkedett, hangsúlyozva azt, hogy vigyázzunk, nehogy egymás keresztjeivé váljunk.

Hála és köszönet a gondviselő Istennek, hogy részt vehettünk ezen a felemelő szentmisén, együtt imádkozhattunk családjainkért, gyermekeinkért, közösségünkért.  Részesülve a szentmise kegyelmeiben, mindannyian erőt gyűjthettünk a mindennapok megpróbáltatásaihoz, és lelkileg felüdülve térhettünk haza otthonainkba.

 

Petres Zsuzsanna, Csíkmadaras

Vasárnap

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.