Haszos infók

Lelkigyakorlatos továbbképző lesz kántorok részére 2023. február 6-9. között Csíksomlyón, a Jakab Antal Házban. A továbbképző február 6-án, hétfőn 15 órakor kezdődik. A résztvevőket arra kérik a szervezők, hogy 14 óráig érkezzenek meg, hogy a program kezdetéig szállásukat elfoglalhassák.

A továbbképző minden alkalmazásban lévő kántor részére kötelező. Jelentkezni 2023. január 31-ig a Jakab Antal Ház recepcióján lehet, a 0266-313452 vagy a 0741-258156 telefonszámokon.

Haszos infók

A mindennapi szolgálat, fáradalmak közepette fontos a megállás, az újrakezdés, a feltöltődés. „Ezért a papnak úgy kell kialakítania imádságos életét, hogy a következők kapjanak helyet benne: a napi szentmise megfelelő előkészülettel és hálaadással; gyakori gyónás és a szemináriumban megismert lelkivezetés; a zsolozsma buzgó és teljes végzése, mely számára naponta kötelező; lelkiismeret-vizsgálat; megfelelő módon végzett benső imádság; szentírásolvasás; a hallgatásra és megbeszélésre biztosított idő, főként lelkigyakorlatokon és rekollekciós napokon; a Mária-tisztelet különböz

Haszos infók

Amint már a 1269/2022 körlevélből értesültek, 2023-ban bérmálást végzünk az Aranyos–Tordai és a Kézdi–Orbai főesperesi kerületekben az alábbi beosztás szerint:

1.

Április

15.

Szombat

de. 11

Felvinc

2.

Április

15.

Szombat

du. 5

Sinfalva (és filiái)

3.

Haszos infók

A korábbi évekhez hasonlóan, az Érseki Hivatal 2022. december 23. és 2023. január 8. között zárva tart, viszont lelkipásztori ügyekben bármikor a rendelkezésükre állunk. Szíves megértésüket ezúton is köszönjük.

Főtisztelendő Paptestvéreimnek és kedves Híveimnek

lelkiekben gazdag karácsonyt és Istentől megáldott új esztendőt kívánok.

 

(részlet a 2022/XII. érseki körlevélből)

Haszos infók

Folyó év október 31-én lejárt a 2017-ben kinevezett főesperesek mandátuma. Az Egyházi Törvénykönyv 554. kánonja és a Főesperesség Működési Szabályzata (1238/2020, 1.) alapján új főespereseket neveztem ki. Főegyházmegyénk Zsinati Könyve rendelkezéseinek 116. pontja értelmében mandátumuk öt éves időre szól, 2027. október 31-ig.

Az egyes kerületek papságának véleményét kikérve, az alábbi főespereseket neveztem ki:

Haszos infók

Ft. Dr. Vik János szenátort saját kérésére, köszönetem kifejezése mellett, felmentettem a szenátori tisztségéből.

A megüresedett szenátori tisztség betöltésére, megválasztott tagként, Ft. Dr. habil. Diósi Dávidot neveztem ki.

(2022/XI. érseki körlevél)

Haszos infók

Az érvényben lévő előírásoknak megfelelően 2022. november 9-én a Gyulafehérvári Hittudományi Főiskolán a plébánosi vizsgáztató bizottság előtt eredményesen vizsgáztak:

          1. Antal Zoltán-László

         2. Boga Norbert

         3. Fülöp Zsombor

         4. Kovács József

         5. Popesc Mihăiță Cristian

Haszos infók

Folyó év október 31-én lejár a 2017-ben kinevezett főesperesek mandátuma. Egyházi Törvénykönyvünk 554. kánonjának 2.§ és a Főesperesség Működési Szabályzata (1275/2020), valamint Zsinati Könyvünk rendelkezéseinek 115-117. pontjai értelmében a következő ötéves mandátumi időre szóló kinevezések előtt tisztelettel kikérem a Paptestvérek véleményét.

Haszos infók

2022. október 23-án, évközi 30. vasárnapon, a Missziók vasárnapján minden szentmisén a missziók javára történik a perselyezés.

Ugyanakkor tisztelettel kérem Főtisztelendő Paptestvéreimet, hogy november 2-án, Halottak napján, minden szentmisén perselyezzünk a főegyházmegyei katolikus sajtó javára.

Mindkét gyűjtést a főesperességeken keresztül juttassák el a Főegyházmegyei Hatósághoz, ahonnan munkatársaink továbbítják az illetékeseknek.

Főtisztelendő Paptestvéreimnek köszönöm a közreműködésüket, kedves híveimnek pedig szeretetteljes áldozatukat.

Haszos infók

A korábbi főesperesi kerületükből való áthelyezésüket követően – a Gyulafehérvári Főegyházmegye Papi Szenátusának és a Tanácsosok Testületének Szabályzata (496/2020) értelmében – megszűnt Ft. Péter Arthur, a Kézdi-orbai főesperesi kerület választott szenátorának és Ft. Mátyás Károly, a Székelyudvarhelyi főesperesi kerület választott szenátorának mandátuma, akiknek ezúton is hálásan köszönöm a Papi Szenátusban főegyházmegyénk érdekében kifejtett tevékenységüket.

Haszos infók

Tekintettel az energiaárak folyamatos emelkedésére, valamint az ezzel elkerülhetetlenül együtt járó általános drágulásokra, szükséges a plébániákon (templomokban, plébánia hivatalokban, közösségi házakban, egyházi használatú helyiségekben) minden eddiginél fokozottabban figyelni az energiatakarékosságra.

Tisztelettel kérem a Főtisztelendő Paptestvéreket, hogy igyekezzenek megfelelő takarékoskodási intézkedéseket foganatosítani, az alkalmazottak és hívek körében is tudatosítsák ennek szükségességét és fontosságát.

Haszos infók

2022. szeptember 29-én, csütörtökön, Szent Mihály főangyal ünnepén, főegyházmegyénk és székesegyházunk védőszentjének napján tartjuk a székesegyház búcsúját. A de. 11 órakor kezdődő ünnepi szentmise főcelebránsa és szónoka Dr. Ternyák Csaba egri érsek.

A székesegyházi búcsúra szeretettel hívom és várom Paptestvéreimet és Híveimet.

Mint minden évben, idén is az ünnephez társul Papnevelő Intézetünk tanévnyitója, ünnepélyes Veni Sancte-val. Imádkozzunk kispapjainkért, a nevelőkért és tanárokért, papi hivatásokért!

Cikk
A papi hivatások ébresztése, felismerése és gondozása Egyházunk egyik legszebb és legfontosabb küldetése. Az Úr ma is hív munkásokat aratásába, ugyanakkor szüksége van olyan lelkipásztorokra, akik segítenek meghallani és felismerni ezt a hívást.
Cikk
2026. május 11-13. között Gyulafehérváron tartották a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia (RKPK) 77. plenáris ülését, amely az ország római katolikus és görögkatolikus főpásztorait tömöríti.
Cikk
Idén harmadik alkalommal került megrendezésre a Pongrácz Szent István Vetélkedő, melynek témája Tiszteletreméltó Márton Áron püspök és jelmondata volt: „Erőnk a lelkesedés. És ez mindenható.”