Ünnepélyesen mutatták be vasárnap este a Márton Áron Katolikus Ifjúsági Házban a székelyudvarhelyi Szent Miklós Plébánia történetét a kezdetektől napjainkig magába foglaló könyvet. A szerzőt, Derzsy Andrást és munkáját Mátyás Károly főesperes-plébános méltatta. Közreműködtek a Palló Imre Zene-és Képzőművészeti szakközépiskola diákjai: Szász Rita zongorán és Sándor Anna hegedűn.
„A könyv a szerző tizenöt éves gyűjtőmunkájának eredménye. Ehhez még hozzájön – ami a könyvet még érdekesebbé teszi – a szerző gyermekkorától mind a mai napig szerzett és összegyűjtött tapasztalata. A kimondottan történeti rész levéltári adatokra épül. Részletes leírást olvashatunk a reformáció időszakáról, valamint a jezsuiták Székelyudvarhelyen való letelepedéséről és tevékenységéről. Külön figyelmet érdemelnek a jezsuita szerzeteseket felváltó világi papok tevékenységéről szóló részek” – hangzott el a méltatásban. A szerző a tőle megszokott közvetlenséggel beszélt „hézagpótló” törekvéséről. Amely nem adja vissza ugyan a  több mint hétszáz éves egyházközség eseményeit, de a plébánia történetének első írásos összefoglalója. Sokan voltak kíváncsiak rá, a megvásárolt példányokat Derzsy András dedikálta. A szép kivitelű kötet beszerezhető a plébániahivatalban.

 

Udvarhelyi Híradó, 2014. június 17.

Fotó: ThoMas Câmpean

Cikk
A papi hivatások ébresztése, felismerése és gondozása Egyházunk egyik legszebb és legfontosabb küldetése. Az Úr ma is hív munkásokat aratásába, ugyanakkor szüksége van olyan lelkipásztorokra, akik segítenek meghallani és felismerni ezt a hívást.
Cikk
2026. május 11-13. között Gyulafehérváron tartották a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia (RKPK) 77. plenáris ülését, amely az ország római katolikus és görögkatolikus főpásztorait tömöríti.
Cikk
Idén harmadik alkalommal került megrendezésre a Pongrácz Szent István Vetélkedő, melynek témája Tiszteletreméltó Márton Áron püspök és jelmondata volt: „Erőnk a lelkesedés. És ez mindenható.”