A közösségalapítók előtti tisztelgéssel, visszaemlékezésekkel, tanúságtételekkel, diákok ünnepi előadásával és hálaadó szentmisével zárult Csíkszeredában október 19-én a Szociális Testvérek Társasága erdélyi kerületének jubileumi éve. A Segítő Mária Katolikus Gimnázium kollégiumi termében összegyűlt vendégeket házigazdaként az iskola tanára, Farkas Ibolya testvér, majd Farmati Anna, az erdélyi testvérek elöljárója köszöntötte.

Közösségük története “a folyamatos teremtés műve”, idézte a társaság alapítója, Slachta Margit gondolatait Farmati Anna elöljáró. Elmondta: a jubileumi év a 90 éves közösség alapításának emléke előtt tisztelgés volt, ugyanakkor számos alkalmat nyújtott arra is, hogy a hétköznapokban is meglássák a csodákat. A jubileumi év szintén Csíkszeredában kezdődött, vízkereszt ünnepén, a közösségalapító Slachta Margit mennyei születésnapjának évfordulóján. De fontos rendezvényt szerveztek májusban Kolozsváron is, hogy társaságukat és közösségük karizmáját minél többen megismerhessék. A Szociális Testvérek Társasága ma a világ nyolc országában van jelen. Jelmondatuk: Veni Creator Spiritus. A Magyarországon alapított közösség tagjai Majláth püspök meghívására telepedtek Erdélybe. A bencés lelkiséget élik, a közösség tagjai nem elvonulva, hanem úgymond a világban dolgoznak. Szentlélekben gyökerezett életükben vállalják a szociális hivatást mindig a korhoz alkalmazkodva. Közösségük négy fontos karizmáját az ünnepség résztvevői előtt jelképesen: körbeadott mécsesekkel, közös imával, szociális hálószövögetést idéző kötéladogatással és diákok bemutatta zenés előadással is megjelenítették.

A jubileumi év zárószentmiséjét a csíkszeredai Millenniumi templomban dr. Jakubinyi György érsek és a közösséggel együtt ünneplő lelkészek mutatták be. Az egyházmegye elöljárója Slachta Margit istenszerető áldozathozatalát a bibliai Ábraháméhoz hasonlította. Az áldozatvállalás és istenszeretet iránti elkötelezettség tartotta meg a próbatételek sorában, a történelem viharos évtizedeiben is a közösség tagjait. Az életét áldozatul felajánló Salkaházi Sára testvér személyében boldoggá avatott tagja is van a közösségnek. “A Szentlélek továbbra is vezesse, irányítsa közösségüket” – mondta Jakubinyi érsek, és köszönetét fejezte ki a tagok egyházszolgálatáért.

A szentmise felajánló részében a bor és kenyér mellé az ünneplők hálaadásuk jeléül az oltárra helyezték a Krisztus világosságát jelző díszes gyertyát és közösségük szabályzatát is.

Csúcs Mária, Vasárnap

 

 

 

Cikk
A papi hivatások ébresztése, felismerése és gondozása Egyházunk egyik legszebb és legfontosabb küldetése. Az Úr ma is hív munkásokat aratásába, ugyanakkor szüksége van olyan lelkipásztorokra, akik segítenek meghallani és felismerni ezt a hívást.
Cikk
2026. május 11-13. között Gyulafehérváron tartották a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia (RKPK) 77. plenáris ülését, amely az ország római katolikus és görögkatolikus főpásztorait tömöríti.
Cikk
Idén harmadik alkalommal került megrendezésre a Pongrácz Szent István Vetélkedő, melynek témája Tiszteletreméltó Márton Áron püspök és jelmondata volt: „Erőnk a lelkesedés. És ez mindenható.”