Dr. Jakab Antal (Kilyénfalva, 1909. márc. 13. – Gyulafehérvár, 1993. május 5.) püspök életútja időkeretben majdnem kitölti a 20. századot. "A kettős kisebbségi sorsba került erdélyi ember minden megaláztatásával és küzdelmével együtt élte át" - írta róla Marton József professzor. Életútja  a politikai és ideológiai változások következtében igen nehéz volt, nagy áldozatot követelt. Kisgyermekként meg kellett tapasztalnia az első világháború szörnyűségeit, a menekülést, a Hajdúnánási tartózkodást. Tanulóévei alatt a két világháború közti román iskolapolitika diszkrimináló megaláztatásait. Fiatal papként saját bőrén is észlelte az országos gazdasági válságot. 1939-1942 között Rómában tanult, ahol kánonjogból doktori fokozatot szerzett. Hazatérve egyházmegyéjét és szülőföldjét kettészakítva találta. Átélte a második világháborút, az azzal együtt járó nyomorúságot. A félig leégett Gyergyószentmiklós megbízott plébánosa. 1945-ben kolozsvári egyetemi lelkész, 1947-1951 között Gyulafehérvári teol. tanár, vicerektor. 1951. márc. 10 - aug. 24-ig ordinárius.
1951 Szent Bertalan-éjszakáján tartóztatták le, s 1952. október 22-én a bukaresti katonai törvényszék hazaárulás címén 18 évi fogházbüntetésre ítélte. 1951. augusztus 24-től 1964. április 16-ig kis híján tizenhárom évet (tizenkét év, hét hónap és huszonhárom nap) raboskodott Románia  jelesebb börtöneiben (Jilava, Felsőbánya, Máramarossziget, Szamosújvár, Duna-csatorna). Börtöntársai „tiszta lelkű, szelíd ember”-nek ismerték meg, aki – az ottani lehetőségek között – segítette és Istenhez közelebb vezette őket.
1964. április 16-i kiszabadulása után Csíkszentdomokoson, Görgényszentimrén, Búzásbesenyőben lelkipásztor. 1968-tól teológiai tanár Gyulafehérvárt. 1971. dec. 23-án kinevezik gyulafehérvári koadjutor püspökké jogutódlással Márton Áron mellé. 1980. április 2-től 1990. március 14-ig az egyházmegye főpásztora. Március 14-től április 24. között apostoli kormányzó. Ekkor végleg nyugalomba vonult. 1993. május 5-én hunyt el, a Gyulafehérvári székesegyház kriptájában nyugszik. Amit 1942-ben írt, az értékes hagyaték a ma ebre számára is: "Bizakodva kell a jövőbe nézni… Minden jót megtenni, amihez Isten erőt adott… Egymás kedvét pótolni kell jósággal minden nap."

Requiscat in pace!
 

Ft. Msgr. Darvas-Kozma József pápai káplán, esperes-plébános blogja

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.