Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepe egyben a megszentelt élet világnapja

Nem gyújtottak villanyt az esti szentmise alatt tegnap: Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepén és a megszentelt élet világnapján a nap jelképe, a gyertya világította be az imádság udvarhelyi ferences hajlékát. A részvevők arcát a kis lángok fényesítették. Az ünnep szónoka, Kovács Csaba, Antal testvér kérte: fényként legyünk jelen a világban.

A ferences közösségek, a Szent Családról nevezett Mallersdorfi Szegény Ferences Nővérek, valamint a Szent István királyról nevezett erdélyi ferences szerzetesek udvarhelyi rendházainak tagjai, illetve a Ferences Világi Rend helyi csoportja mellett szépszámú városlakó is bekapcsolódott a megszentelt élet napjának fénymiséjébe. Idén különleges jelentőségűvé tette az ünnepet, hogy Ferenc pápa a 2015-ös évet a szerzetesi életforma kiemelt időszakának nyilvánította. Hogy hálával tekintsenek a múltba, éljék meg szenvedéllyel a jelent, és „öleljék át reménységgel a jövőt”. Ferenc pápa személyes elvárásai között említi meg óhaját, hogy „az egyház örömteli arcot és Istentől eredő boldogságot mutasson a világnak, amit a közösségekben megélt testvériség hitelesít”. Az ünnepélyes bevonulás után tegnap a ferences templomban áldást kértek a részvevők gyertyáira: a római katolikus egyház február másodikán Gyertyaszentelő Boldogasszony napján Szűz Mária tisztulását ünnepli, amely a fény napja lett. „Azért szenteljük meg az emberi természetünket jelképező gyertyákat, hogy az isteni Fény kiáradjon és eltöltsön bennünket is.” A nővérek és a ferences testvérek hálatelt szívvel kérték Istent, segítse őket abban, hogy szerzetesi életünkel tanúságot tudjanak tenni Róla; ébresszék fel a világot, hogy a megszentelt élet jegye a prófécia, és ajándékozzon meg sok ifjú lelket a papi, illetve szerzetesi hivatás kegyelmével. A világ összes szerzeteséért imádkoztak: Isten által megszentelve az evangélium bátor hirdetői és az emberiség nagylelkű szolgái legyenek a világban. Majd a szentmise részvevői együtt mondták el az ünneplőkkel a szerzetesekért szóló imádságot. 

fotó: Lukácsi Lehel

Molnár Melinda, Udvarhelyi Híradó, 2015. február 3.

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.