„A te néped vagyunk, Urunk, Áron püspök népe. Fogadd el keresztutunkat, és add, hogy jó gyümölcsöt teremjen bennünk.” Keresztút, húsvét után? Ez a gondolat motoszkálhatott néhányunkban, amikor a koncertre készülődtünk. Hiszen a húsvéti időben már a feltámadást ünnepeljük, azt, hogy Jézus legyőzte a halált: miért ismét a szenvedésben elmélyülni?

Következett a templomi hangverseny: 14 állomás, 14 elmélkedés, 14 kórusmű, egy út – a Márton Áron-emlékév jegyében, az erdélyi nőszövetségek kolozsvári lelkigyakorlatos talákozója keretében a Szent Mihály-templomban tartott koncert, amelyet a templom Szent Cecília kórusa tartott Potyó István karnagy vezényletével. Tizennnégy különböző kórusművet szólaltattak meg, a keresztút minden állomásához megfelelő hangulatú, tematikájú alkotást válogatva. A zeneszerzők közt volt a magyar Horváth Márton, Kocsár Miklós, Deák-Bárdos György, Kodály Zoltán és Orbán György, a nagy klasszikusok közül Haydn, Mozart, Lotti, és szerepelt Dan Mizrahi, aki Márton Áron cellatársa is volt, és zsidó hitű, a püspök úgy megihlette, hogy szabadulása után az ő emlékére komponálta Ave Mariáját – ezt Potyó István karnagy feldolgozásában hallhattuk. A hangverseny műsorának vezérfonalát a keresztút stációi képezték, elmélkedéseit Márton Áron gondolatai adták (az Imádkozzunk Áron püspökkel imafüzetből, amit a kolozsvári Verbum kiadó az idén jelentetett meg). Az elmélkedéseket, Márton Áron püspököt Laczkó Vass Róbert színművész szólaltatta meg.

Keresztutat jártunk gondolatban és lélekben, a saját keresztutunkat, a népünkét, Márton Áron püspökét, és arra csodálkozhattunk rá, bizony keresztút az élet, de boldog keresztút, mert minden nehézségében az Úr kísér és segít, a végén a fájdalom, a gyász átváltozik győzelemmé és örömmé, hiszen a feltámadás bizonyosságként vár az út végén. Felemelő élményel távozott a hallgatóság, aki lélekben aktívan követte boldogemlékű nagy püspökét, hála a kolozsvári Szent Mihály plébánia mindenkori művészet melletti elkötelezettségének, és hála a templom kórusának.

 

Bodó Márta, Vasárnap

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.