Templomszentelés Hidegségen
Szent Imre herceg tiszteletére szentelte fel a patrónus ünnepén Tamás József püspök Hidegség legújabb templomát. Régi álom s mintegy nyolcvanéves terv valósult meg a templom létrejöttével az elmúlt évek során, erre az igyekezetre és a közösség jövőjére kérte Isten áldását a segédpüspök. 
 
 
 
A huszadik század harmincas éveiben már elhatározták az akkor Hajdúdoroghoz tartozó csángó magyar görögkatolikus hidegségiek, hogy temetőt és templomot létesítenek. A nagy távolságok miatt is szükség volt erre – egy temetésre 8–10 kilométert is meg kellett tennie a temetési menetnek –, az eredeti szándékból azonban csak a temető és egy harangláb valósulhatott meg. Időközben a görögkatolikusok latin rítusra tértek, s a történelmi változások miatt is elmaradt a templomépítés.
 
 
 
Szilveszter Imre plébános ismét felszínre hozta a régi közösségi szándékot, amelynek megvalósulásába egy évekkel ezelőtti tűzeset is belejátszott. A mai templom telkén korábban egy fafeldolgozó üzem működött, amely leégett, megmaradt azonban a garázs épülete, amelyet a tulajdonos, Csillag Péter hidegségi vállalkozó, az egyházközség mai gondnoka a plébániának adományozott. Ezt a temetőtől nem messze található épületet bővítették, alakították az elmúlt kilenc évben, miközben folyamatosan misézőhelyként és ravatalozóként szolgálta a közösséget. Az egykori garázs november 5-étől már takaros, ízlésesen berendezett, felszentelt templom, ugyanakkor korszerű, hűtőkamrával ellátott ravatalozó és adminisztrációs központ, amelynek átalakításához, felszereléséhez a helyi összefogás mellett a hidegségi önkormányzat és Hargita Megye Tanácsa is jelentős mértékben hozzájárult.
 
 
A hidegségi közösség háromnapos lelkigyakorlattal készült az ünnepre, nagyböjtben ők választották meg titkos szavazással az új templom patrónusát (a másik jelölt Árpád-házi Szent Margit volt), akinek égi oltalma alatt akarják földi útjaikat járni, ragaszkodni gyökereikhez és építeni a jövőt ott,  ahol soha nem volt könnyű az élet.
 
Szőcs Csaba/Vasárnap
Fotók: Balla László
Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.