Vatikáni vendég a szerzetesi elöljárók országos találkozóján
 
Október 7. és 10. között rendezték a romániai férfi és női szerzetesi közösségek elöljáróinak éves gyűlését a Bákó melletti Luncaniban található karmelita kolostorban, ahol az országban élő 42 női és 12 férfi közösség képviseltette magát. A találkozó egy megkezdett hároméves ciklus második lépcsője: a reflexió ideje volt a percepció (észlelés) – reflexió – akció sorozat keretében. A három év alatt a szerzetesi közösségek elöljárói arra keresik a választ, hogy hogyan tudnak jobban megfelelni a helyi egyház szükségleteinek anélkül, hogy szem elől tévesztenék a saját identitásukat és a karizmájukból fakadó küldetésüket. Florentin Crihălmeanu, a szerzetesi életért felelős kolozsvári görögkatolikus püspök rávilágított arra, hogy ez a reflexiós út ugyanaz, amit az emmauszi tanítványok jártak be: emlékezés - identitás - küldetés.
 
 
A találkozó fénypontja José Rodriguez Carballo OFM, a megszentelt élet intézményeivel foglalkozó szentszéki kongregáció érsek-titkárának látogatása volt, aki emlékeztetett minket arra, hogy a Megszentelt Élet évének hármas célkitűzése II János Pál pápa Novo Millennium Ineunte kezdetű dokumentumából származik: hálával emlékezni a múltra, szenvedéllyel élni a jelent és reménnyel szemlélni a jövőt.
 
 
Mons. Carballo előadásában a szerzetesi élet pesszimista és optimista értelmezéseire hívta fel a figyelmet és kiemelte, hogy nekünk reális módon kell szemlélnünk a mai szerzetesi életet: igaz, hogy pillanatnyilag kritikus időszakot élünk át, de a szerzetességnek ez a „téli” időszaka egy lehetőség számunkra, hogy felfedezzük a gyökereinket: a megszenteltséget, a közösségi testvériséget és a missziós lelkületet. Ezzel a kritikus időszakkal való megbirkózást két alap beállítódás segíti: a megkülönböztetés és a tisztánlátás.
 
 
A szerzetesi élet sok öröme mellett, Carballo érsek nevén nevezte azokat a hiányosságokat is, melyekkel a szerzetesi közösségek küszködnek ma: az individualizmus, aktivizmus, a hatalmi visszaélések és pénzügyi problémák, valamint a törékeny identitás. Ez utóbbit külön is hangsúlyozta, mert szerinte komoly probléma napjainkban, hogy egyes szerzetesek és közösségek, a saját karizmájuk megélésének erősítése helyett más mozgalmakhoz való tartozást erősítik. A Szentlélek hívja létre a karizmák sokféleségét, de „nem szereti” azok keveredését. Arra bátorította az elöljárókat, hogy segítsék a nővéreket és testvéreket, hogy teljes szívvel szenteljék magukat saját közösségük karizmájának, és különféle más mozgalmakhoz való tartozásukkal ne gyengítsék az elsődleges hivatásukat.
 
 
A találkozó során a női közösségek elöljárói megválasztották országos szervezetük (CRSM) új vezető tanácsát: Regina Birou SFMA - elnök, Lenuța Băcăoanu SCMP - alelnök, Patricia Rediu CJ, Viviana Radu SP, Ruth Casey FCJ tanácsosok.
 
Homa Ildikó SSS,
a CRSM általános titkára
 
Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.