Az irgalmasság szentévében isteni tervet építő kegyelmi ünnepen ülte meg Szent György vértanú emlékezetét, búcsúját a székelyudvarhely–szombatfalvi egyházközség.

Az időjósok vélekedése nem volt kedvező, mégis sosem látott sokaság töltötte meg és ölelte körül az ünnepi díszbe öltözött templomot. A plébános, László Attila elmondta: különleges, áldáskérő nap ez, hiszen az ünneplést búzaszentelő körmenetekkel, imával veszik körül a környező falvak. Kiemelte örömét: „az idei búcsút kilenc kispapunk részvételével ünnepeljük. Jelenvaló a jövő…”

A szentmise szónoka Szőcs Csaba kolozsvári lelkész, a Verbum Egyesület igazgatója volt. Homíliájában világos útmutatást adott, az irgalmasság gyermekeiként hogyan legyünk bátrak a konkrét és önzetlen szeretetben; hogyan növekedjünk testben és lélekben. „A szentek tisztelete katolikus keresztény hagyományunknak régi és igen értékes kincse. (…) A szentek életét gyakran legendák örökítik meg. Különösen a régi szentekét, s így van ez Szent György vértanú esetében is, akinek tiszteletére ma itt összegyűltünk.” A legendát felelevenítve következtetéseket vont le a ma embere számára. „A történet a saját árnyékos oldalunk, a saját sárkánykígyóinkkal való szembenézést és megküzdést meséli el. Megszelídíteni a sárkányainkat, lecsendesíteni a belső viharainkat… Ezen a ponton pedig megérkeztünk a mai evangélium talán legfontosabb gondolatához: Krisztust követni, felvenni a keresztet. A kereszthordozás, a kereszténnyé válás nemcsak belső okokból nehéz: a világ sem tapsol neki. A világ hatalmasainak egy besimuló, bólogató kereszténység és egyház kell, amely nem mer rákérdezni alapvető problémákra, a jog, az igazság, az emberség ellen elkövetett dolgokra. Olyan egyház, amely kiszolgálja a hatalmi törekvéseket helyi és magasabb szinten. Akkor nincs semmi baj. De ha az egyház szót emel bizonyos dolgokért, kellemetlenné teszi magát a világ nagyjainak szemében. Ha a szegényekért, az üldözöttekért, a menekültekért emel szót, a kizsákmányoltak védelmére kel, már útjában áll a világ nagyjainak. Nem feltétlenül világrengető dolgokra kell gondolni, csak például arra, hogy inkább kell tisztességes fizetést adni a munkásoknak, mint adományt az egyház céljaira. Hányan dolgoznak különböző székelyföldi vállalatoknál aprópénzért, az országos átlag alatt, a létminimum környékén? Talán itt kezdődnek az igazi gondok, amelyek miatt sokan szenvednek…”

A szentmise főcelebránsa Tamás Barna plébános volt; az egyházközség Psallite kórusa többszöri énekélménnyel idézte földre a menny hangulatát Simó Zsuzsa vezetésével. Befejezésként a plébános áldást kért mindazokra, akik az ünneplő plébániaközösség örömét együtt élték meg.

Gál József

Az esemény képei itt és itt érhetők el.

 

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.