Fontos, hogy a papság közvetlen elöljárója olyan valaki legyen, akit ők maguk is elfogadnak – fogalmazott a főesperesi kinevezésekkel kapcsolatban Potyó Ferenc pápai káplán, a gyulafehérvári főegyházmegye általános helynöke. Az Egyházi Törvénykönyv, valamint a Zsinati Könyvben előírtak értelmében a főpásztor öt évre nevezi ki a főespereseket, de ezt megelőzően kikéri a paptestvérek véleményét.

„A mandátumhosszabbítás vagy új kinevezés előtt a kódex azt javasolja, hogy a főpásztor, saját belátása szerint, kérdezzen meg a kerületben dolgozó papokból néhányat” – tájékoztatott a folyamattal kapcsolatban az általános helynök. Az egyházi méltóság elmondta, a 2000-ben befejezett gyulafehérvári egyházmegyei zsinat úgy döntött, hogy a főesperesek kinevezésekor az egyházkerület minden papja titkos szavazással véleményt nyilvánít.

„Természetesen ilyenkor kihangsúlyozzuk, hogy ez nem választás, hanem egy úgynevezett konzultáció, ami a főpásztort a jog szerint semmire nem kötelezi, de természetesen a papság többségi véleményét figyelembe veheti” – magyarázta a pápai káplán.

Rédai Botond, Székelyhon.ro, 2012. október 23.

 

Kapcsolódó:

IV. érseki körlevél - 2012. szeptember 10.

Cikk
A papi hivatások ébresztése, felismerése és gondozása Egyházunk egyik legszebb és legfontosabb küldetése. Az Úr ma is hív munkásokat aratásába, ugyanakkor szüksége van olyan lelkipásztorokra, akik segítenek meghallani és felismerni ezt a hívást.
Cikk
2026. május 11-13. között Gyulafehérváron tartották a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia (RKPK) 77. plenáris ülését, amely az ország római katolikus és görögkatolikus főpásztorait tömöríti.
Cikk
Idén harmadik alkalommal került megrendezésre a Pongrácz Szent István Vetélkedő, melynek témája Tiszteletreméltó Márton Áron püspök és jelmondata volt: „Erőnk a lelkesedés. És ez mindenható.”