Erdély-szerte gyűjtik a búzát a Magyarok Kenyerébe, most két, tőlünk távolabb eső helyen: Maros és Kolozs megyékben tapasztalható példás összefogásról tudósítunk.

A Magyarok Kenyere program 2011-ben indult, akkor tíz tonna búzát gyűjtöttek össze a Kárpát-medence magyar lakta településeiről. Azóta egyre növekvő mennyiséget sikerül évente összegyűjteni, amit kizárólag jótékony célokra használnak fel. A nyersanyag egy részéből pékáru készül, amit eladnak, és annak a bevételét használják jótékonykodásra, emellett több tonna lisztet ajánlanak fel a Dévai Szent Ferenc Alapítványnak, ahol két és félezernyi gyermeket nevelnek. Küldöttséget meneszt a magyarországi Kenderesre a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete Maros szervezete (RMGE-Maros) szombaton a Magyarok Kenyere gabonájának ünnepélyes begyűjtésére, tudósít a székelyhon.ro. Ekkor egy szimbolikus mennyiséget, egyzsáknyi búzát visznek el a kenderesi Horthy ligetbe, ahol az ünnepélyes begyűjtés megtörténik, a további adományokat majd egyenesen a Csaba testvér által vezetett Dévai Szent Ferenc Alapítványnak juttatják el.

Kolozs megyében a búzát a kolozsvári magyar főkonzulátus udvarán gyűjtik. Hétfőn ott állították fel a szuszékot, amelybe elhelyezhető a gabona. Horváth Anna kolozsvári alpolgármester elmondta, az erdélyi város Páva Zsolt pécsi polgármester kérésére csatlakozott a Testvérvárosi Búzacsere Programhoz. Itt július 29-ig gyűjtenek, akkor a búzát Pécsre szállítják, majd megőrlik. A lisztet Pécsről visszahozzák Kolozsvárra, ahol augusztus 19-én megsütik a Magyarok Kenyerét. A cipókat a Kolozsvári Magyar Napok és a kolozsvári Szent István-napi búcsú résztvevői között osztják szét.

 

Kolozsváron a magyar konzulátus udvarán gyűjtik a búzát

 
 

Hírmondó, 2014. július 25.

Cikk
A papi hivatások ébresztése, felismerése és gondozása Egyházunk egyik legszebb és legfontosabb küldetése. Az Úr ma is hív munkásokat aratásába, ugyanakkor szüksége van olyan lelkipásztorokra, akik segítenek meghallani és felismerni ezt a hívást.
Cikk
2026. május 11-13. között Gyulafehérváron tartották a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia (RKPK) 77. plenáris ülését, amely az ország római katolikus és görögkatolikus főpásztorait tömöríti.
Cikk
Idén harmadik alkalommal került megrendezésre a Pongrácz Szent István Vetélkedő, melynek témája Tiszteletreméltó Márton Áron püspök és jelmondata volt: „Erőnk a lelkesedés. És ez mindenható.”