„A kereszt elkülönít a világtól, hogy egyesíthessen Istennel. A kereszt szétválaszt és összeköt!” – hangsúlyozta prédikációjában Kakucs Szilveszter ferences szerzetes az elsőszombati ünnepélyes Mária-köszöntőn a csíksomlyói kegytemplomban.

 

A szentmisét Kakucs Szilveszter mutatta be

Az esős idő ellenére is több ezres tömeg zarándokolt el szombaton este a csíksomlyói pápai kisbazilikához, hogy részt vegyen a hagyományossá vált Mária-ünnepen. A szentmisét a csíksomlyói kolostor egykori lakója, a jelenleg Esztelneken szolgáló Kakucs Béla, Szilveszter testvér celebrálta.
Igehirdetésében a hit fontosságát emelte ki, és a kereszt életünkben betöltött szerepéről elmélkedett. Megítélése szerint az első és legfontosabb teendőnk nem az, hogy általában a kereszt alatt álljunk, hanem, hogy Jézus keresztje alatt álljunk.

„Nem elég szenvedések közepette élni és csendben maradni. Bár önmagában ez is hősies dolognak tűnik, mégsem ez a legfontosabb. A döntő az, hogy mindezt Krisztusért vállaljuk-e. Keresztünk nem önmagába véve megváltás, erő vagy bölcsesség, önmagába véve csak emberi bűn, vagy büntetés. Viszont Isten erejévé és bölcsességévé válik, amennyiben hittel telve egyesül Krisztus keresztjével” – figyelmeztetett Kakucs Szilveszter.

Minden hónap első szombatján zarándokok lepik el a kegytemplomot

Prédikációjában a kereszt kettős szerepére is rámutatott, egyfelől elkülönít a világtól, másfelől egyesít Istennel. Ugyanakkor egyesíti azokat, akik elfogadják Krisztust. „A kereszt szétválaszt és elkülönít, mégis egyesít minket egymással, az embert a felebarátjával, hisz megértővé és együttérzővé tesz” – fogalmazott a ferences szerzetes.

„A Csíksomlyói Segítő Szűz váljon minden ember édesanyjává, a remény anyjává utat mutatva ezzel a reményt vesztett emberiségnek” – zárta imáját Szilveszter testvér.

A szentmisét követően Urbán Erik ferences templomigazgató vezetésével a gyergyóditrói fiatalok végezték a rózsafüzér imádságot, majd a gyertyás körmenet során is székely ruhában vitték a kegyszobor mását.

A következő elsőszombati Mária-köszöntőt május 3-án 19 órától kezdődően tartják a csíksomlyói kegytemplomban.

Iochom Zsolt, Székelyhon.ro, 2014.04.06.

Cikk
A papi hivatások ébresztése, felismerése és gondozása Egyházunk egyik legszebb és legfontosabb küldetése. Az Úr ma is hív munkásokat aratásába, ugyanakkor szüksége van olyan lelkipásztorokra, akik segítenek meghallani és felismerni ezt a hívást.
Cikk
2026. május 11-13. között Gyulafehérváron tartották a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia (RKPK) 77. plenáris ülését, amely az ország római katolikus és görögkatolikus főpásztorait tömöríti.
Cikk
Idén harmadik alkalommal került megrendezésre a Pongrácz Szent István Vetélkedő, melynek témája Tiszteletreméltó Márton Áron püspök és jelmondata volt: „Erőnk a lelkesedés. És ez mindenható.”