Három hónap alatt kemény munka árán egy csodát alkottunk – mondta Orbán László, az Erdélyi Utakon Egyesület elnöke a csíksomlyói kegyhelyről készített bronz térplasztika csütörtök délutáni avatásán.


A dombormű Berze Imre székelyudvarhelyi fiatal szobrászművész munkája. Demeter Péter öntötte bronzba

A csíkszeredai turisztikai egyesület elnöke látássérülteknek, kerekesszékben közlekedőknek szeretné megmutatni Székelyföld értékeit, ezen elképzelésének pedig a csíksomlyói térplasztika az első megvalósítása. Orbán László megköszönte a támogatóknak, hogy hittek benne, és mint fogalmazott, ez a dombormű az összmagyarságé, hiszen a helyi támogatók mellett segítő kezet nyújtott Nagy Gyula, a budapesti Tapintható Láthatatlan Szervezet vezetője. A csíksomlyói kegytemplom szomszédságában, a parkolóban leleplezett bronz térplasztika a templomtól kalauzolja el a látogatókat egészen a nyeregig, ennek része az útvonalon található minden épület. Légvonalban 900 métert taglal.

„Csíksomlyó az igazi üzenetet a szívünknek küldi, mi a szívünkkel látjuk. E projekt összehoz bennünket azokkal a testvéreinkkel, akik a szívükkel látnak leginkább, és ezen modellen keresztül meg tudjuk érteni azt, hogy milyen fontos bizonyos dolgokat kitapogatni, megérezni” – mondta Tövissi Zsolt épitész, aki mint Orbán fogalmazott, „felkarolta, támogatta és papírra vetette azt, ami pár hónapja még csak álom volt”. A csíkszeredai építész szerint a bölcső formájú modell akkora, mint egy emberi ölelés.

Az avatóünnepségen jelen lévő Lukács Anna Ibolya, a Hargita és Kovászna Megyei Gyengénlátók Szövetségének elnöke köszönetet mondott az élményért, hogy most már ők is megérinthetik azokat a helyeket, amelyeket a zarándokok minden pünkösdkor bejárnak. Ajándék ez a dombormű Babba Máriának – mondta a Budapestről érkezett Nagy Gyula, aki ama reményének is hangot adott, hogy e térplasztika csírája, alapja lesz egy újabb szeretetbázisnak, szeretettalálkozási pontnak.

Urbán Erik ferences szerzetes szerint a térplasztika nyitás a látássérültek felé, a látóknak pedig élmény, hogy egészében láthatják a kegyhelyet.

D. Balázs Ildikó, Székehon.ro, 2015.05.21.

Cikk
A papi hivatások ébresztése, felismerése és gondozása Egyházunk egyik legszebb és legfontosabb küldetése. Az Úr ma is hív munkásokat aratásába, ugyanakkor szüksége van olyan lelkipásztorokra, akik segítenek meghallani és felismerni ezt a hívást.
Cikk
2026. május 11-13. között Gyulafehérváron tartották a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia (RKPK) 77. plenáris ülését, amely az ország római katolikus és görögkatolikus főpásztorait tömöríti.
Cikk
Idén harmadik alkalommal került megrendezésre a Pongrácz Szent István Vetélkedő, melynek témája Tiszteletreméltó Márton Áron püspök és jelmondata volt: „Erőnk a lelkesedés. És ez mindenható.”