A Történelmi Vitézi Rend május 9-én ünnepélyes keretek között tartotta meg erdélyi vitézavatását Csíkszeredában, a Makovecz Imre által tervezett Millenniumi templomban.

A szentmisét Darvas-Kozma József esperes-plébános celebrálta, a vitézi lelkület fontosságáról és nemzetmegtartó erejéről elmélkedve. „Első szent királyunk a jövőbe mutatott, amikor a sziklára, Jézus Krisztusra, építette családját, életét, népének a jövőjét” – hangsúlyozta az igehirdető.

A szentmisét követően a Rendi Kódex előírásainak megfelelően tartották meg a vitézzé avatást, amelyet a Rend főkapitánya, Hunyadi László végzett, a koronaőrök kíséretében jelen lévő Szent Korona hiteles másolata előtt. Elsőként a posztumusz vitézi címeket hirdették ki, amelyet Fodor István, Mózes Károly, Kanabé János és Szőcs András érdemelt ki.

Az avatandók eskütétele után a főkapitány az avatópallossal bal vállukat érintette. Az idei avatáson tizenöt fővel gyarapodott a vitéz nagybányai Horthy Miklós által alapított lovagi rend: Balázs Dénes, Bartók Béla, id. Bartha Endre, ifj. Bartha Endre, Béres Zoltán, Demeter Enikő, Dundler Terézia, Jakab Attila, Laczkó László, László Attila, Nagy Júlia, Részegh Domokos, Szabó Gábor Jenő, Szabó Kinga, Székely Piroska érdemelte ki a rendi tagságot.

A Nemzetvédelmi Tagozatot a rend 1983-ban alapította azoknak, akik a magyarságért és a nemzetért cselekedtek. A tagozat hét új taggal bővült: Fejes Ildikó, Nagy Ferenc, Pataki Lajos, Péter Emese, Szentes Gábor, Szima Csaba és Rab Sándor nyert felvételt.

Iochom Zsolt, Székelyhon.ro, 2015.05.09. 

Cikk
A papi hivatások ébresztése, felismerése és gondozása Egyházunk egyik legszebb és legfontosabb küldetése. Az Úr ma is hív munkásokat aratásába, ugyanakkor szüksége van olyan lelkipásztorokra, akik segítenek meghallani és felismerni ezt a hívást.
Cikk
2026. május 11-13. között Gyulafehérváron tartották a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia (RKPK) 77. plenáris ülését, amely az ország római katolikus és görögkatolikus főpásztorait tömöríti.
Cikk
Idén harmadik alkalommal került megrendezésre a Pongrácz Szent István Vetélkedő, melynek témája Tiszteletreméltó Márton Áron püspök és jelmondata volt: „Erőnk a lelkesedés. És ez mindenható.”