Hamarosan befejezik a csíkszentmártoni római katolikus templom teljes felújítását: utolsó lépésként a padlózatot cserélik ki, illetve a padokat hozzák rendbe. A hónap elején elkezdődött munkálatok miatt a szentmiséket jelenleg a helyi ravatalozó kápolnájában tartják.


A csíkszentmártoni plébániatemplom. Belső felújításán dolgoznak

Hozzáfogtak a csíkszentmártoni római katolikus templom padlózatának kicseréléséhez és a padok felújításához – számolt be megkeresésünkre Vakaria Béla. A  csíkszentmártoni plébános elmondta, időszerű volt az említett munkálatok elvégzése, mivel a padlózat elkorhadt, a padok nagyon rossz állapotban voltak, olyannyira, hogy sok esetben már nem megoldható a felújításuk, ki kell cserélni azokat.

Az elmúlt héten kalákában kipakolták a templomi tárgyakat, elszállították a padokat, illetve felszedték és kihordták a régi elkorhadt padlót is. A padok felújítását végző vállalkozó hozzálátott a munkához, amellett pedig kialakítottak egy „templomi sátrat”, amely a nemrég meszelt falakat védi a munkálatok okozta portól. Hétfőn hozzáláttak a padlózat alatti régi föld kihordásához – részletezte az eddigi munkálatokat a plébános. Megjegyezte, azt követően újratöltik a talapzatot, arra kerül majd a járófelületeken a terméskő, a padok alatti részeken pedig a deszkapadló.

Hozzávetőleg 400 ezer lejbe kerül az elkezdett munkálat, amelyet mindeddig saját bevételéből, illetve a csíkszentmártoni és csíkcsekefalvi közbirtokosságok anyagi támogatása által finanszírozott a helyi plébánia. Egyelőre nincs meg a szükséges teljes összeg: mindeddig nem tudtak pályázati pénzt lehívni erre a célra, de Vakaria Béla elmondása szerint a közeljövőben a megyei önkormányzathoz szeretnének pályázni. A tervek szerint szeptemberre befejeződnek az elkezdett munkák és visszaköltözhetnek a templomba, addig a szentmiséket a ravatalozó kápolnájában tartják.

Kömény Kamilla, Székelyhon.ro, 2015.06.10.

Cikk
A papi hivatások ébresztése, felismerése és gondozása Egyházunk egyik legszebb és legfontosabb küldetése. Az Úr ma is hív munkásokat aratásába, ugyanakkor szüksége van olyan lelkipásztorokra, akik segítenek meghallani és felismerni ezt a hívást.
Cikk
2026. május 11-13. között Gyulafehérváron tartották a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia (RKPK) 77. plenáris ülését, amely az ország római katolikus és görögkatolikus főpásztorait tömöríti.
Cikk
Idén harmadik alkalommal került megrendezésre a Pongrácz Szent István Vetélkedő, melynek témája Tiszteletreméltó Márton Áron püspök és jelmondata volt: „Erőnk a lelkesedés. És ez mindenható.”