Az 1822. szeptember 11-én dúlt tűzvész miatt Újtusnád háromnegyed része porig égett, és a póruljárt családok átköltöztek az Olt nyugati partjára. A Mitács pataka mellé telepedtek le, és így lett a falu neve Újtusnád. Az újtusnádi híveket továbbra is a nagytusnádi plébános látta el. 1864–65-ben építettek maguknak templomot, és 1912-ben szerveződött önálló plébániává. A falu első papja György Lajos volt, aki 1912-ben érkezett a faluba.
A mai plébánia építését 1913. március 25-én kezdték el, a Státus segítségével és a hívek hozzájárulásával készült el. A templom védőszentjéül Páduai Szent Antalt választották. A búcsút 1880-ban Fogarasy Mihály püspök engedélyezte, és Koncz István plébános a templomot ünnepélyesen megáldotta. A hívek számára kicsinek bizonyuló templomot megnagyobbították. Balázs György plébános idejében önerőből 11 méterrel toldották meg a templomot 1993–1997 között. Felszentelte Jakubinyi György érsek 1997. július 7-én.
Postacím:
537336 – Tușnad Nou, nr. 546., com. Tușnad Sat, jud. Harghita
Tel.:
0266-334.010
Szolgálatot teljesít
Kántor: Bors TamásÖrökös szentségimádási nap: április 11.
Cikk
A papi hivatások ébresztése, felismerése és gondozása Egyházunk egyik legszebb és legfontosabb küldetése. Az Úr ma is hív munkásokat aratásába, ugyanakkor szüksége van olyan lelkipásztorokra, akik segítenek meghallani és felismerni ezt a hívást.
Cikk
2026. május 11-13. között Gyulafehérváron tartották a Romániai Katolikus Püspöki Konferencia (RKPK) 77. plenáris ülését, amely az ország római katolikus és görögkatolikus főpásztorait tömöríti.
Cikk
Idén harmadik alkalommal került megrendezésre a Pongrácz Szent István Vetélkedő, melynek témája Tiszteletreméltó Márton Áron püspök és jelmondata volt: „Erőnk a lelkesedés. És ez mindenható.”