Az egyházközséget 1801-ben szervezték. Istentiszteleti, szentmise-helyisége a Báthori-kastély kápolnája, a mostani templommal átellenben, a Monostori út 9. sz. alatt. A mostani plébániatemplom első része 1902-ben épült Kolin István plébános vezetésével. 1942-ben, Ugrón Sándor jezsuita atya lelkipásztorkodása idejében, a mostani formájára bővítették. Főoltárát a Szent Mihály-templomból költöztették át, műemlék és művészi érték, közel 300 éves. A Szűzanya mennybevétele tiszteletére készítették. Értékes az ismeretlen szerzőtől származó, a Fájdalmas Szűzanyát ábrázoló festmény. Műemlék értékű a Szászszentivánból hozott barokk orgona, mellyel, a gazdag barokk oltárt tekintve, a templom berendezése egyensúlyba került. Az orgona építőmestere Wilhelm Hörbiger. Komoly áldozat és hozzáállás árán sikerült megvásárolni és ideköltöztetni az orgonát, amely dísze és méltó hangszere a szentmiséknek. A plébániához tartozik a volt kolozsmonostori bencés apátsági templom szentélye, illetve az 1898-ban Nagyboldogasszony tiszteletére hozzáépített hajórész. Az apátságot I. Béla magyar király alapította. A nagy tatárjárás elpusztította, de IV. Béla király újjáalapította. 1285-ben újra tatárok pusztították. A reformáció után, a bencés rend megszűntével a kolostor világi kézre került. Báthori István erdélyi fejedelem adományából a templomot, háromhajós impozáns templommá helyreállítva, a jezsuiták használták. A jezsuiták kiutasítása után megint romos állapotba került a viszontagságos idők miatt. Romos állapotából 1898-ban építették újjá a hajórészt. 1924-ben egy kétnyelvű szerződés alapján 25 évi használatra bérbe kapta a görög katolikus egyház 1949. május 1-jéig. Mivel a kommunizmus betiltotta a görög katolikus vallást, az ortodoxok használták illegális módon. Az 1985-ben elkezdődött tárgyalás eredményeként 1991. március 3-tól közösen használták 1994. június 20-ig, amikor az ortodox testvérek imádkozva kivonultak a templomból. 1995. október 15-én hozzáfogtak a templom restaurálásához, mely 1997. június 19-ig tartott. 1997. június 20-án bérmálási ünnepség keretében Jakubinyi György érsek a templomot újraszentelte. Ez a templom Európa Nostra díjat kapott a restaurálásért, a restaurálást Székely Lázár csapata végezte hozzáértő és áldozatos munkával. Az apátsági, Kálvária-beli templom művészi és műemlék jellegű értéke a Maros megyei Szászdálya evangélikus templomából átköltöztetett 250 éves, 22 regiszteres koncertorgona. Művészeti szempontból fi gyelemre méltóak a templomban levő keresztút 14 stációjának bronzból készült domborművei, melyek Korondi Jenő szobrászművész tervezése alapján öntettek. Ugyancsak értékes 11 vitrál ablaka: 4 tematikus és 7 színkompozíciós. Készítői Egri László és fia, István.
Adresă:
400372 – Cluj-Napoca, Calea Mănăștur, nr. 12., jud. Cluj
Tel.:
0364-266.073
Serviciu
Cantor: Palocsay GyörgyZi de adorație perpetuă: augusztus 20.
Sfintele liturghii: vasár- és ünnepnapokon 9, 11 és 17 órakor. Hétköznap 7,30 és 17 órakor Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.