A nagyváradi Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum és a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség közös szervezésében került sor Nagyváradon, 2016. február 18-20. között, az erdélyi katolikus iskolák diákjai számára megszervezett "Hivatások nyomában" nevet viselő hittanverseny tízedik fordulójára. A versenyen a Római Katolikus Teológiai Líceumok IX-XII-es diákjainak egy-egy csapata vett részt: iskolánként 3 diák és 1 kísérő tanár.
Akárcsak 2006-ban, a verseny első fordulóján, a téma Boldog Bogdánffy Szilárd nagyváradi, Isten Szolgája Márton Áron gyulafehérvári, valamint Boldog Scheffler János szatmári püspökök élete volt, hogy fiataljaink jobban megismerjék az Istennek és a felebarátnak szentelt élet értékét, mélységét és szépségét.

A pénteki nap Böcskei László nagyváradi megyéspüspök által főcelebrált szentmisével kezdődött, amelyet a verseny követett. A vetélkedőre tizenegy csapat érkezett a gyulafehérvári, temesvári, szatmári és nagyváradi egyházmegyékből. A versenyen való részvételnek feltétele volt, hogy a diákok készítsetek mobiltelefonnal, videofelvevővel vagy más eszközzel egy rövid filmetűdöt, melyhez mottóul egy számukra érdekes és érvényes üzenetet hordozó gondolatot kellett választaniuk a három püspök egyikétől. Ugyanakkor egy 5 perces jelenettel is készülniük kellett (saját, vagy már létező forgatókönyv alapján), amelyben Boldog Bogdánffy Szilárd, Isten Szolgája Márton Áron, illetve Boldog Scheffler János életének egy-egy eseményét mutatják be.
A díjátadó ünnepség a Püspöki Palota Dísztermében zajlott este 6 órától. Csíki Dénes pápai káplán, Márton Áron egykori titkára megdicsérte a versenyzőket. Kiss Albert tanfelügyelő kiemelte, hogy minden résztvevő nyertesen megy haza, hiszen mindenki gazdagodhatott tudásban, de a találkozás és együttlét örömével is.

Vacsora után, kötetlen beszélgetésre került sor az Egyházmegyei Laikusképző Központban a boldoggá avatásokról, személyes élményekről, amelyek a tematikában szereplő nagy püspökök életszentségét, emberi nagyságát, életpéldáját mutatják be. A gyulafehérvári érsekség részérő Csíki Dénes atya, Márton Áron  püspök egykori titkára és Kasza László, a szentté avatási ügy viceposztulátora szólalt fel.

Az első díjat a gyímesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Teológiai Líceum csapata nyerte el. Második díjazott a gyulafehérvári Gróf Majláth Gusztáv Károly Római Katolikus Teológiai Líceum csapata lett, míg a harmadik díjat a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Teológiai Líceum csapata szerezte meg. A díjakat és könyvjutalmakat Böcskei László megyéspüspök, Zalder Éva iskolaigazgató és Benedek Ramóna hitoktató, a verseny kezdeményezője és főszervezője adták át.

Szombaton a verseny résztvevői a máramarosszigeti börtönmúzeumba, a vértanú püspökök szenvedésének egyik színhelyére látogattak el, valamint Boldog Scheffler János püspök sírjánál imádkoztak Szatmárnémetiben. Vadsárnap a Szent László templomban bemutatott hálaadó szentmiével ért véget a verseny.

Fényképgaléria

Márton Áron kezdőoldal
Aktuális: hírek, események

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.