Világosító Szent Gergely pápának, az örmények és a magyar-örmények legnagyobb szentjének, a nemzet apostolának napján,  szombaton a Székelyudvarhelyi Magyar-Örmény Kulturális Egyesület szervezésében az előző évekhez hasonlóan egy népesebb csoport vett részt Szamosújváron az örmény katolikus székesegyházban tartott búcsún.

„Világosító Szent Gergely Pápa vallásos befolyása következtében, Tridát örmény király parancsára Kr. u. 301-ben az örmény nép a világon elsőként vette fel a kereszténységet, és Örményország lett a világ első keresztény állama – mondta el lapunknak az egyesület elnöke, Szálasy Ferenc. – Az erdélyi örmények számára ez az ünnep érzelmileg éppen olyan nagy jelentőséggel bír, mint a magyarságnak a csíksomlyói pünkösdi búcsú. Az ünnepségen több mint ezer örmény, illetve örmény származású magyar és román vett részt az egész országból és annak határain túlról is.” A főcelebráns, Jakubinyi György gyulafehérvári római katolikus érsek  egyben a Romániai Örmény Katolikus Ordináriátus kormányzója is. Számos egyházi és világi méltóság tisztelte meg jelenlétével a  zarándoklatot. Köztük Kovács Sándor kanonok, a Kolozs-dobokai kerület főesperese, Hamlet Gasparian bukaresti örmény nagykövet, a Budapesti Erdélyi Örmény Gyökerek Egyesületének elnöke, Issekutz Sarolta, Varujan Pambucian szenátor, a romániai örmények (UAR) szövetségének főtitkára.

Az 1780-ban a szamosújvári gazdag örmények által építtetett katedrálisban, amely a világon a legnagyobb örmény templom, a szentmisét együtt mutatta be a fopásztor a szamosújvári örmény katolikus vikáriussal, Szakács Endrével és a szépszámú paptárssal. A búcsúsok megcsodálhatták a valóságos kincstárként szemlélhető istenházát. Legértékesebb berendezési tárgya a grandiózus  Rubens-festmény, Krisztus levétele a keresztről, amelyet Ferenc József császár ajándékozott a szamosújvári örményeknek. „Az árából akár egy új templomot is lehetne építeni – jegyezte meg Szálasy Ferenc. – Az autóbuszos utazás hosszú és fáradságos volt, ám mindemellett feledhetetlen egyházi ünnepségben volt részünk. A több mint négyszáz személyr ekészített ünnepi ebéden  találkozhattunk rokonainkkal és barátainkkal Erdélyből és Magyarországról. Hitünkben megerősödve és lelkileg feltöltődve, kellemes emlékekkel érkeztünk haza.”

M. M., Udvarhelyi Híradó, 2014. július 8.

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.