A Katolikus Akadémia évadzárója

A Katolikus Akadémia idei évadzáró előadását a BBTE RK Teológia Karának szentírástudomány tanára, Zamfir Korinna tartotta június 5-én. Témáját az újszövetségből választotta: Együttétkezés – társadalmi széthúzás. Korintusi  keresztények az Úr vacsoráján címen az úrvacsora korakeresztény gyakorlatát mutatta be a korintusiaknak írt páli levél nyomán. A kereszténység alapját képező áldozat, szentmise ünneplésének korai szokását hozta közelebb a hallgatósághoz. Alapos és érdekes betekintést nyújtott Korintus életébe: egy akkori világvárost mutatott be a maga változatos, sokszínű, hullámzó életével, amelynek egyik színfoltja volt a keresztények közössége, egy alakulóban levő kisebbség. A keresztények élték a hétköznapokat a más vallást gyakorlók között, s alakították saját szokásaikat. Pál leveleiből tudjuk: sok minden miatt intette, sok mindentől próbálta óvni a közösséget. Többek között az úrvacsora  ünneplésének és elköltésének szokásai közt volt olyan, ami a társadalmi különbségeket hangsúlyozta, éppen azokat,  amelyek Pál felfogása szerint a kereszténységben eltűnnek, mert a krisztusi közösség eltünteti a rangbeli, vagyonbeli  különbségeket. Ám a korintusiak a fennmaradt leírás szerint éppen az úrvacsorán éreztették e különbségeket: az együtt és egyenlőkként elköltendő vacsorán egyesek, a vagyonosabbak mást, gazdagabb étkezést tudtak megengedni maguknak, ám ez a kereszténység lényegével ellenkező, ezért intette őket Pál apostol. Érdekes volt azon elgondolkodni az előadás és a felmerült kérdések közös megvitatása nyomán, hogy a mai szentmise, amelyben az áldozat jelleg nagyobb hangsúlyt kap, mint a lakoma, kezdetben valódi közös étkezés volt, amelynek keretében, mint Krisztus az utolsó vacsorán, megáldották a kenyeret és bort, úgy fogyasztották. Számunkra ma a szentségi jelleg a megszokott, az áhítatos tisztelet: a kezdet keresztényei a közösséget a közös étkezés természetességében élték meg, úgy gyakorolták hitüket.

A Katolikus Akadémia keretében indult felnőttképzési hétvégék keretében még két találkozás lesz a szünet előtt, majd őszig a jól megérdemelt vakáció következik. Ám a szervezők ígérik, hogy a hároméves képzés mellett a havonta tartott csütörtök esti szemléletformáló előadások is folytatódnak, remélhetőleg továbbra is aktuális, a kereszténység mai megélésének lehetőségeit bemutató témák felvetésével.

Kép és szöveg Bodó Márta

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.