Nagycsütörtökön, délelőtt 11 órától Jakubinyi György érsek ünnepi szentmisén olajat és krizmát szentelt. A szentmise keretében a  lelkipásztorok megújíthatták  papi igéreteiket, utána pedig Marton József nagyprépost bemutatta a székesegyházat a ministráns-zarándokoknak, kispapjaink pedig körbevezették őket a teológián. Az egyházmegyéből több mint hatszáz ministráns/diák, száz pap és több száz hívő érkezett e nagy ünnepségre, melyet az MTVA élőben közvetített a Duna Televízióban.

Elkezdődött a szent háromnap.

A mai liturgiákról, röviden:

A székesegyházakban nagycsütörtök délelőtt minden egyházmegye püspöke papjaival együtt tart ünnepélyes krizmaszentelő misét, amelyen megszenteli a keresztelés, bérmálás, egyházi rend és a betegek kenete szentségének kiszolgáltatásánál, illetve templomszenteléskor és oltárszenteléskor használt olajokat és krizmát.

A II. vatikáni zsinatig csak püspök áldhatta meg mindhárom szent olajat (katekumenek olaja, betegek olaja, krizma). A liturgikus reform után, szükség esetén, a katekumenek és betegek olaját a keresztelő vagy a beteget megkenő pap is megáldhatja.

A krizma oliva olaj és balzsam megszentelt keveréke. Krizmát használnak azokhoz a szertartásokhoz, amelyeket a püspöknek kell végeznie. Külön pápai engedélytől eltekintve, a nyugati egyház áldozópapjai csak a keresztvíz szentelésénél és a keresztség szentségénél használhatják.

Régebben a tabernákulumhoz hasonló fülkében őrizték. Szabály, hogy húsvétkor cserélni kell, s külön üvegekben kell őrizni.

Nagycsütörtök a keresztény hagyomány szerint az utolsó vacsora napja, amikor Jézus a Gecsemáné kertben búcsút vett tanítványaitól és felkészült az áldozatra. Jézus valószínűleg Széder-esti lakomát tartott az Egyiptomból való szabadulás emlékére. Szeretete jeléül megmosta tanítványai lábát. A Nagyhét ünnepeinek sorában a nagycsütörtök a gyász napja, ezért csütörtök estétől szombat estéig nincs harangozás. Nagycsütörtökhöz kötődik az eucharisztia megalapítása.

A kispapok kiskórusának felajánláskor énekelt himnusza:

 

képek a Szeminárium galériájábanban és a facebook-on

www.seminarium.ro

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.