Annál nagyobb ajándékot nem kívánt a szentegyházasfalvi időseknek Böjte Csaba ferences szerzetes, mint hogy szeretetben, békességben tudjon egymás mellé ülni négy-öt nemzedék. Vasárnap előbb a Szent András-plébániatemplomban, majd a Gábor Áron Művelődési Házban ünnepelték a település harmadik generációját.

Böjte Csabát nagy szeretettel fogadták a szentegyházasfalvi egybegyűltek. Egy szék sem maradt üresen

Az idősekről, a betegekről és a családokról emlékeztek meg a szentmisén, majd kiszolgáltatták a betegek kenetét a plébániatemplomban. Szépkorú hozzátartozóikat virággal is megajándékozták a szertartás után a gyermekek, unokák, dédunokák.

A betegek világnapjához közeledve nyolcadik alkalommal szólt az ünnep szervezői nevében meghívottjaikhoz György László kultúrigazgató, majd Rusz Sándor polgármester üdvözölte Böjte Csaba atyát. Kiemelte: a dévai Szent Ferenc Alapítvány húsz év alatt 5000 gyermeket nevelt fel és juttatott szakmához, álláshoz, jelenleg pedig több mint 2300-an élnek gyermekvédelmi hálózatukban.
A polgármester kifejezte: kiváltság, hogy foghatják apáik, nagy- és dédnagyapáik kezét, és szeretett időseiket együtt köszönthetik. Hálát mondanak értük, hiszen ahol az együttérzés fűzi össze a családokat, a gyermekek is sikeresebbek. Erőt, hitet, bátorságot meríthetünk példájukból. Az öregkorhoz méltó életet kívánt számunkra.

Szentegyházasfalvi hagyomány, hogy kiemelten köszöntik ezen a napon a legidősebb lakosokat: ezúttal az 1918-ban született Ferencz Gábornak és az 1919-ben született Márton Lucának juttatják el az emléklapot és a virágcsokrot. Idén ünneplik aranylakodalmukat: Tankó István és Ferencz Ilona; Sebestyén Péter és Konrád Julianna; György András és Márton Julianna, illetve Kádár Levente és Máthé Anna, akik bár nem helyi születésűek, életük javát a településért dolgozva élték le. Az ötvenéves házassági évfordulósokat vastapssal köszöntötte a nagyszámú közösség is.

Az ünneplés meghívottjaként Böjte Csaba Jézus példája nyomán arra biztatta a hallgatóságot: legyenek erő, vigasztalás ott és azok számára, ahová, akik körébe Isten állította őket. Életpéldáiból kihallatszott: nem a kor, a cselekedetek határozzák meg az élet minőségét. Az idős családtagok az élet bölcsességét hordozzák. A diófát ültető nagyapa, a dédunokát iskolába kísérő dédnagyapa, avagy Szent Anna, a családját Egyiptomból hazaváró nagymama példáját emelte ki Csaba testvér. Végezetül karácsonyi élményét osztotta meg: egykori neveltjük ma családjával szászvárosi otthonukat vezeti. Velük ünnepelt a 96 éves Antal atya és Csaba testvér az édesanyjával. Hasonló, ötgenerációs együttlétet kívántak minden családnak.

A helybéli műkedvelő csoportok és a dévai Szent Ferenc Alapítvány szentegyházi gyermekei zenével, tánccal, színpadi produkciókkal kedveskedtek az ünnepelteknek, majd a Szent Gellért Alapítvány jóvoltából élelmiszercsomagot kaptak a hetven év felettiek. Ugyanakkor átadták Csaba testvérnek azokat az adományokat, amelyeket meglepetésképpen a szentegyháziak gyűjtöttek számukra.

Molnár Melinda, Székelyhon.ro, 2014.02.09.

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.