Dember 3–7. között romániai látogatáson volt Kurt Koch bíboros, a Keresztény Egységtörekvés Pápai Tanácsa elnöke. A bíborost elkísérte Andrea Palmieri prelátus, a dikasztérium altitkára. Koch bíboros Bukarestben december 3-án, kedden találkozott Ioan Robu érsekkel, a romániai püspöki konferencia elnökével, együtt mutattak be szentmisét a székesegyházban.

Másnap Daniel ortodox pátriárkánál tett látogatást, majd Traian Băsescu államelnökkel találkozott. Koch bíboros a bukaresti egyetem teológia karának tanáraival is beszélgetett. December 6-án, Szent Miklós liturgikus ünnepén Balázsfalván vett részt a szent liturgián, amelyet Lucian Mureşan bíboros, a romániai görögkatolikus egyház nagyérseke vezetett. Koch bíboros is homíliát tartott, majd délután a gyulafehérvári ortodox érsekkel, Irineuval találkozott. Ezt követően du. fél négykor Jakubinyi György gyulafehérvári érsekkel folytatott negyvenperces beszélgetést. A gyulafehérvári főpásztor a Vatikáni Rádiónak számolt be a bíboros látogatásáról és találkozójukról. „Kurt Koch bíboros urat 2010-ben nevezte ki XVI. Benedek pápa az egységtitkárság élére, ő a független Svájc állampolgára, bedolgozta magát az ökumenizmus ügyeibe. Florentin Crihălmeanu kolozsvár-szamosújvári görögkatolikus püspök a tanács tagja, ő hívta meg romániai látogatásra, hogy személyesen győződjön meg az ökumené állásáról.” A probléma eredete, ismertette a tényeket Jakubinyi érsek, hogy az ortodox egyház az ökumenikus dialógus során korábban kifogásolta, nem szívesen folytat párbeszédet az ortodox egyházból egykor kilépett görögkatolikusokkal, ők az „igazi katolikusokkal” akartak kapcsolatot. Időközben elfogadták a görögkatolikus egyházat, ám problémás helyzetek vannak. „A bíborosi látogatás célja felvenni a  kapcsolatot az ortodox egyházzal, de az is, hogy a konfliktushelyeket személyesen meglátogassa. Ilyen Nyárádtő is, az egyik a 17-ből", ahol a konfliktus a templom épülete körül van, hiszen az érvényes román állami törvény értelmében az 1948-as átvátel után az ortodox egyháznak vissza kellene szolgáltatnia azokat a templomokat, amelyeket a görögkatolikus egyház építtetett. Nyárádtőn az egykori épületre ráépítették az ortodox templomot, így bújtak ki a törvény teljesítése alól. „Nagyon szomorú tények ezek” – mondta Jakubinyi György érsek a Vatikáni Rádiónak adott interjúban, majd hozzátette: „a bíboros mint a párbeszéd embere a helyszínen megnézte ezeket a helyeket”. Meglátogatta a balázsfalvi görögkatolikus nagyérseket, Lucian Mureşant, ezt követően Gyulafehérváron az ortodox érseket is. „Utána udvariassági látogatást tett nálam is, így jött hozzánk a bíboros. Eredményeket ilyenkor nem lehet lemérni” – mondta el Jakubinyi érsek. Felidézte, 1999-ben mennyire fájt, hogy II. János Pál pápa romániai látogatása során nem jöhetett Erdélybe, de kiemelte: a látogatásnak nagy hatása volt, azt követően „megváltozott az ortodoxok katolikus-képe, s ez nagyon jó. A mostani látogatás célja is ez volt.” (Forrás: Vatikáni Rádió)

 

Kép forrása: arcb.ro

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.