A gyulafehérvári főegyházmegye  és a  székesegyház védőszentjének, Szent Mihály főangyal ünnepén az érseki központban búcsús szentmisét mutatott be Jakubinyi György érsek Tamás József segédpüspökével és több mint hatvan papjával, számos zarándok hívő részvételével.

Gyulafehérváron ez a nap többszörösen is jelesnek számít, hiszen a búcsú mellett más események is kötődnek hozzá: az harminckét évvel ezelőtt hunyt el Isten Szolgája Márton Áron hitvalló püspök, a gyulafehérvári főegyházmegyei zsinat bezárásának 12-ik évfordulója, a Papnevelő Intézet Veni Sancte-ja és gyulafehérvári főegyházmegye új pasztorális évének, a Hit Évének megnyitása.

Az ünnepi szónok, Kovács Sándor kolozsvári kanonok-főesperes szentbeszédében kiemelte, hogy „székesegyházunk, melyet nevezhetnénk akár a hiteles krónikásunknak is, bátorít bennünket a kitartásra, a hűségre, megmaradásra, a szülőföldhöz való ragaszkodásra, s üzeni egész egyházmegyénknek: nem szabad megtorpannunk a jelen megpróbáltatásai miatt.”

A XVI. Benedek pápa példájára főegyházmegyénkben is Jakubinyi György érsek által ebben a szentmisében megnyitott Hit Évével kapcsolatosan a kanonok-főesperes elmondta, hogy „kedvező alkalom lesz arra is, hogy minden hívő mélyebben megértse, hogy a keresztény hit alapja egy eseménnyel, egy személlyel való találkozás, aki új horizontot nyit, s ezzel meghatározott irányt ad az életnek.” (A teljes szenbeszéd itt >>)

A szentbeszédet követően az érseki központ négy új elöljárója hivatalának kezdetén hitvallást tett: Varga Rezső főegyházmegyei vagyonkezelő, Nagy-György Attila rektor, Koncsag László nagyszemináriumi spirituális és László Rezső  kisszemináriumi prefektus.

A szentmise végén Horváth István gyulafehérvári kanonok-plébános Szent Mihály főangyal szerepét hangsúlyozta, majd kiemelten köszönetet mondott az Incze Sándor kántor vezette csíkszépvízi egyházközségi kórusnak, hogy elősegítette a szentmise hangulatának emelését.

Mint minden szentmise végén, így most is elhangzott Márton Áron püspök boldoggá avatásáért fohászkodó imádság. A  pápai himnusz és nemzeti ima után a papság a zarándokok kíséretével levonult a székesegyház kriptájába Márton Áron püspök sírjához.

Zsebe Márta, 2012. szeptember 29.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fényképezte: Popesc Mihăiţă, II. éves kispap

 

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.