Az otthon gondozott, hátrányos helyzetű, szív- és érrendszeri betegek számára dolgozott ki programot a Gyulafehérvári Caritas és a Vodafone Románia Alapítvány – tudtuk meg szerdán a csíksomlyói Jakab Antal Tanulmányi Házban tartott sajtótájékoztatón.

A rászoruló idősek otthonukban EKG-vizsgálatot végezhetnek és vérnyomást mérhetnek, az adatokat pedig mobiltelefonra töltik és a készülék segítségével elküldhetik egy országos központba. A mérések eredményeit szakorvosok elemzik, ha gondot észlelnek, értesítik a Caritas ápolóit. Ugyanakkor az orvosok új kezelést javasolhatnak a betegek számára.

A Vodafone Románia Alapítvány részéről Adrian Spânu részletezte a mobilszolgáltató cég hozzájárulását. Tájékoztatott, hogy az EKG-vizsgálathoz szükséges mérőműszereket már kiosztották, a héten érkeznek a vérnyomásmérők. Azt is megjegyezte, hogy a telefon segítségével lebonyolítható orvosi gondozási akcióra eddig 300 ezer lejt, a Mobile for Good jótékonysági akcióra pedig összesen 1,3 millió eurót fordítottak.

Péter György, a Gyulafehérvári Caritas egészségügyi és szociális ágazatának igazgatója emlékeztetett, két éve indították – szintén a Vodafone Románia Alapítvánnyal – az Idősek távfelügyelete elnevezésű programjukat, amely kitűnően működik. Ennek keretében – Hargita, Kovászna, Maros, Szatmár és Iaşi megyében – 520 pánikgombos telefont juttattak egyedül élő, anyagi és egészségügyi gondokkal küszködő idős személyeknek.

Mint részletezte, nemcsak egyszerűen arról van szó, hogy a készüléket életveszély esetén használhatják, hanem lehetőséget biztosítottak a rászorulóknak arra, hogy  hozzátartozóikkal, valamint az otthoni ellátást végző gondozókkal is tudják tartani a kapcsolatot. Nagyon sokat jelent néhány barátságos szó a magányosan élő öregeknek – igazolta a szolgálat sikerességét a helyszínen levetített film is. A szociális szervezet otthoni gondozást bonyolító munkatársa, Györgyi Emőke kifejtette, eddig körülbelül húsz esetben mentett életet a pánikgomb, amelyet rosszullét esetén nyomnak meg a betegek.

Szőcs Lóránt, Krónika.ro, 2014.10.29.

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.