A Mustármag megújulási mozgalomnak és lelkészének, Pap Lászlónak köszönhetően Márton Áron püspök Jézus Krisztusra támaszkodó, belőle erőt merítő és az élő hitet továbbadó karizmatikus személyisége Erdély-szerte újból körbejár. Sepsiszentgyörgyön március 12-én, a március 15-i megemlékezések előestéjén a Népemért vállalom című, Márton Áron püspök életéről szóló zeneművet a Székely Mikó Kollégium dísztermében 122. alkalommal adta elő a marosvásárhelyi Mustármag társulat.

Újból és újból meg kell hallgatni e csodálatos, nagy formátumú, közel másfél órás zeneművet, mely a székely nép imádkozó, derűs lelkének, örömének, de szenvedésének és meghurcoltatásának is lenyomata. Zenéjét és szövegét Csiszér László és Gyárfás Levente szerezte. A szövegkönyvet Papp László írta, aki a rendezvény kezdetekor bemutatta a zenemű szerkezetét. A Csíkszentdomokoson született székely püspök nem veszti el a reményt életének megpróbáltatásai közepette sem, a börtönben is vállalja népéért a meg nem alkuvást. Életének mozgatórugója Jézus szeretete. S csak annak van jövője, ami Jézuson alapszik.

Pap László őszinte, népét féltő kérdést szegezett a jelenlevőkhöz: a legnagyobb kérdés, hogy milyen jövő vár ránk, hisz falvainkon százával állnak üresen a porták, a fiatalok külföldön próbálnak a jobb kilátás reményében boldogulni. Márton Áron szavaival figyelmeztetett: kapaszkodni a szülőföldbe kell, a személyes Isten- és embertársi kapcsolatokba, s nem a haszonba. Ha egy fiatal elhagyja a szülőföldet, a második-harmadik generáció bedarálódik, gyökértelenné válik. Döntést kell hozni: akarom az életet vagy nem? Szólt elődeinkről, akik „tudtak jóízűen élni”, mert Isten és embertárs iránti szeretetből táplálkozott az életük.

A zenemű megerősít a hovatartozásban. Jó újból tudatosítani népünk lelkületét néhány részlet erejéig. Áron püspök felszentelése után küldetését vállalta: „Amit az élet elém hoz, azt népemért vállalom!” Vállalta a börtönéveket, azért imádkozott, hogy hitét fel ne adja. Mint főpásztor is ezt hagyta ránk hagyatékul: „Mint főpásztorotok, elsősorban a hitet akarom megerősíteni lelketekben.” Hazatérése után megtérést, munkát és fegyelmet kért mindenkitől. A zenemű csúcspontja Márton Áron püspök archív hangfelvétele, mely megerősít, buzdít és értelmet ad az életnek: meg kell tanulni egymásért küzdeni, áldozatot hozni. „Egyetlen bizalmunk Jézus Krisztus!”

Az előadás végén az igazságot hirdető, népe védelmét hősiesen vállaló bátor vezetőt, valamint a vele együtt küzdő, a kor nehézségein felülemelkedő nép életerejét bemutató játékfilm létrejöttéhez lehetett hozzájárulni filmkocka jegyadománnyal. Nemes Előd, a Pál utcai fiúk egyesület vezetője megköszönte a sok jóakaratú ember közreműködését, akik segítettek a rendezvény létrejöttében.

Józsa Zsuzsanna/ Vasárnap, 12. szám

Fotók: Pál utcai fiúk egyesület

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.