Jakubinyi György érsek hetven éves

 

„Éveinknek száma legföljebb hetven,
S ha erősek vagyunk, eljutunk nyolcvanig.
Ebből is a legtöbb betegség, hiú fáradozás,
Gyorsan elszállnak, hamar végük szakad.”
(Zsolt 90,10)

A Biblia szerint az emberek közül legtöbbet élt Matuzsálem: 969 esztendősen halt meg. Akkoriban még ennyit éltek az emberek, legalábbis a Biblia így rögzíti – ma lehet azon elmélkedni, milyen naptár és rendszer szerint számoltak vajon. Tény, hogy a Biblia azt a tanulságot kívánja elmondani, hogy Isten jósága az embert élteti, és gonoszsága miatt kapta büntetésül az egyre rövidülő földi létet. Hiszen már a vízözön előtt 120 évre csökkent az ember földi élete, később a zsoltáros Dávid király már 70, kivételesen 80 évről beszél. A 70. életévét töltő Jakubinyi György érsek a biblikus szakember eszköztárát felvonultatva erről beszélt február 13-án, szombaton a gyulafehérvári székesegyházban tartott szentmisén az őt köszönteni gyűltekhez szólva. Azzal zárta homíliáját – amelynek elején a vámos Lévi-Máté meghívásáról is beszélt az evangélium alapján –, hogy az ember életének lényege, bármennyit élne is, hogy a számára kiszabott időt tartalommal töltse el. Ezt a gondolatot szőtte tovább akkor is, amikor a Teológia dísztermében a tiszteletére tartott ünnepi műsor végén megköszönte a megemlékezést: elmondta, őt a dicséret, érdemei sorolása nem hatja meg, mert tudja, Isten előtt mit ér, s hogy Isten előtt mindenki bűnösként áll, ő maga is. Ugyanakkor Ferenc pápával azt kérte: imádkozzanak, imádkozzunk érte.

Az Erdélyi Magyar Egyházirodalmi Iskola szervezte díszülésen Jánossi Imre EMEI-elnök köszöntője után Korom Imre, a papnevelő intézet rektora beszédében atyaként és barátként szólt az ünnepeltről, kiemelte főpásztori szolgálatának minden nehézségét, szenvedését, s azt, hogy Jakubinyi György mindenkiért vállalta és vállalja a csonkig égést, a szenvedést, hiszen a püspök útja nemcsak bérmaút, diadalút, hanem sok álmatlan éjszakával is jár. A kolozsvári világi teológiai hallgatók nevében Bőjte Csongor köszöntötte a főpásztort, Tamás József segédpüspök személyes szavakkal üdvözölte, Marton József nagyprépost pedig a tiszteletére kiadott könyveket ismertette: a Márton Áron Hagyatéka sorozat 13. kötetét, az Egyház – Állam címet viselőt az ünnepeltnek ajánlva jelent meg, és kötetbe gyűjtötték Jakubinyi György esketési, keresztelési és temetési perikópákhoz írt gondolatait is, amely kiváló segédeszköz lehet a papok számára. Az ünnepséget az alkalomhoz illő versek és énekszámok egészítették ki, majd a termet zsúfolásig megtöltő hallgatóság, az egyházmegye különböző pontjairól érkezettek személyesen is gratuláltak az érseknek. A jókívánságokhoz csatlakozik a szerkesztőségünk is, Istentől megáldott életet, jó egészséget kívánva dr. Jakubinyi György érseknek.

Kép és szöveg: Bodó Márta

(Vasárnap)

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.