Csíksomlyón zárták a Megszentelt élet évét

Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepén, a csíksomlyói kegytemplomban tartották a Gyulafehérvári főegyházmegye szerzetesei a Megszentelt élet évének zárórendezvényét. Szent II. János Pál pápa kezdeményezésére 20 éve ünneplik február 2-án, Jézus templomban való bemutatása emléknapján az agg Simeon és Anna prófétaasszony tiszteletére, a szerzetesek világnapját. Ezért is zárult ezen az ünnepen a Ferenc pápa által meghirdetett, 2014. adventjén kezdődött Megszentelt élet éve. Jakubinyi érsek Csíksomlyót jelölte az ünnep helyszínéül, mert „ott dobog a főegyházmegye szíve”.

A főegyházmegyében kilenc női és négy férfi szerzetesrend tevékenykedik. Közösségeiket több mint harmincan képviselték az ünnepen. Mindannyian az irgalmasság kapuján átlépve, kezükben égő gyertyával vonultak a szentmisére Jakubinyi György érsek, Tamás József püspök, Orbán Szabolcs ferences provinciális és a velük ünneplő papok kíséretében.

A szerzetesek Krisztus követőiként alapkövekként tartoznak a katolikus egyházi élethez – mondta az egyházmegye főpásztora, aki a szentmise prédikációjában a Megszentelt élet éve és Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepének üzenetéről beszélt. A felolvasott evangéliumi rész a kis Jézus jeruzsálemi templomban való bemutatásáról szólt, ám ez a történet a mózesi előírások szerinti tisztulási áldozatot bemutató Szűzanya ünnepe, ezt jelzi az ünnep magyar megnevezése is. A történet szereplői közül az idős Simeon a férfi szerzetesrendek előfutárának tekinthető, hiszen nekik is minden vágyuk az Úrral való találkozás, és az is, hogy a meglátott üdvösséget másoknak is hirdethessék. A Szűzanya a szerzetesnők példaképe, akárcsak a Megváltóval való találkozásra imádsággal, böjttel, önmegtagadó élettel készülő Anna prófétaasszony is.

A szerzetesi élet jelképe a gyertya, amely világít, meleget sugároz, közben önmagát emészti, csonkig ég. Nem elég a szerzetbe lépni, a hivatást óvni is kell, mint gyertyalángot a széltől, és fontos mások szolgálatával a lélek melegét árasztani. „Legyenek égő gyertyák, óvják a lángot, hogy életük végéig tudják vállalni és élni hivatásukat!" – biztatta a szerzeteseket a főegyházmegye érseke.

A szentmise után az egyházmegye szerzetesközösségeinek képviselői vetített képek kíséretében számoltak be a Megszentelt élet évében tartott rendezvényeikről.

„Ferenc pápa a Megszentelt élet éve megnyitóján azt üzente a szerzeteseknek: ébresszétek fel a világot! Ez lendületet adott nekünk, és sok, igazán kihívásokkal teli kezdeményezésre igent mondtunk, ki-ki különleges karizmájának megfelelően, a hármas fogadalom felszabadító erejével, őszinte örömmel és szeretettel. Az elmúlt esztendő kiemelte a megszentelt élet titkát, és sok jó ötletet elfoglaltságot is adott a szerzeteseknek” – mondta a bemutatókat felvezető Ilyés Erika csíkszentdomokosi segítő nővér. A Megszentelt élet évében plébániai közösségekben, iskolákban, táborokban és számos közösségi rendezvényen találkoztak a szerzetesek a tevékenységeik iránt érdeklődőkkel. Minden alkalommal nyitottságot tapasztaltak, szeretettel hívták és fogadták őket. „Mi sok- sok embert hordozunk imáinkban, és olyan jó tudni, hogy minket is hordoznak” – jegyezte meg Erika nővér.

A képes beszámolók is tanúskodtak arról, hogy a Megszentelt élet éve valóban kegyelmi év volt az erdélyi szerzetes közösségeknek. A kegytemplomban összegyűlt érdeklődők betekinthettek a Segítő Nővérek Kongregációja, a Szociális Testvérek Társasága, a Szent Családról nevezett Mallersdorfi szegény ferences nővérek, a Boldogasszony iskolanővérek, Assisi Szent Ferenc betegápoló nővérei, a Ssrutlan karmeliták, a klarisszák, a Szeretet misszionáriusai – Teréz anya leányai, a Jézus Szíve Társasága, a ferencesek, piaristák, jezsuiták és pálosok gazdag, sokszínű és közösségeket szolgáló tevékenységébe. Az ünnepen résztvevő közösségek képviselői a szerzetesi élet jelképeként egy-egy gyertyát kaptak ajándékba, amelyet Urbán Erik OFM érseki helynök adott át.

Kép és szöveg: Csúcs Mária

(Vasárnap)

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.