Templombúcsú és kiállítás-megnyitó Székelyudvarhelyen
Védőszentjét ünnepelte vasárnap a székelyudvarhelyi Szent Miklós egyházközség. Az ünnep szónoka ebben az évben Schönberger Jenő szatmárnémeti megyéspüspök volt, aki szentbeszédében elmondta: „Advent második vasárnapján, amikor hallottuk Keresztelő Szent János felhívását – Készítsétek az Úr útját! –, hívjuk Szent Miklós püspököt segítségül, tanítsa meg, hogyan kell az Úr útját készíteni! Csodálatos ez a szent. Mindig úgy élt, hogy Istent kutatta. Egész élete Isten-dicsőítés volt. A maga egyszerűségében ráébresztett arra a szeretetre, ahogyan az Isten szeret. Szent Miklós ünnepe nem véletlenül van adventi időszakban. Készülünk a karácsonyra, az Istennel való találkozásra. Ebben a várakozásban, van egy kis elő-karácsony: Szent Miklós püspök ünnepe.”
 
 
 
 
 
 
 
A szentbeszéd végén Schönberger Jenő egykori elődjéről, Boldog Scheffler János szatmári püspökről emlékezett meg, aki 1952. december 6-án a zsilavai börtönben halt meg. Utolsó napjaiban a vértanú főpásztor gyakran idézte Szent Ágostont: „Ott időzünk és látunk majd, látunk és szeretünk, szeretünk és dicsőítünk. Íme, mi lesz végül vég nélkül. Mert mi más a mi végcélunk, ha nem eljutni az országba, melynek nincs vége?” (Szent Ágoston: De Civitate Dei) Erre hív meg ma Szent Miklós püspök – emelte ki prédikációja végén a szónok.
A szentmisén a templom Musica Sacra Kamarakórusa Giuseppe Concone Petite messe című művét énekelte Rózsa Imre kántor-karnagy vezetésével.
 
 
A búcsús szentmisét követően a Márton Áron Ifjúsági Házban megnyitották a Boldogasszony-vándorkiállítást, amely Csíkszereda és Gyergyószentmiklós után érkezett Székelyudvarhelyre. Mátyás Károly főesperes köszöntése után Szász Jenő, a kiállítást megvalósító budapesti Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke mondott ünnepi beszédet. A megnyitó ünnepség Schönberger Jenő püspök áldásával zárult. A kiállítás 2016. január 17-ig, naponta 10 és 18 óra között látogatható.
 
Hírszerk/romkat.ro
Fotók: Dávid István
Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.