Kovács Gergely érsek december 8-án Gyulafehérváron diakónussá szenteli a csíkszentimrei Demeter István és László Zsolt, a ditrói Küsmődi Csongor-Ignác, a segesvári Miklós Szilárd és a máréfalvi Olasz Béla akolitusokat. A diakónus, avagy szerpap, a püspök segítőtársa. Feladata az evangélium felolvasása a szentmiséken, az igehirdetés, áldoztat, kiszolgáltathatja a keresztséget és közreműködhet a házasság szentségénél.

A püspök által végzett szentelési szertartás révén a hatodéves kispapok az egyházi rend első fokozatában részesülnek. Az evangélium felolvasása után a szeminárium rektora bemutatja a jelölteket, azt követően pedig a főpásztor szentbeszédet mond, buzdítva a diakónusi szolgálatra jelentkezőket.

A prédikációt követően a jelöltek ünnepélyesen ígéretet tesznek, hogy vállalják a szolgálattal járó kötelezettségeket: az igehirdetést, a rendszeres imát, a zsolozsma végzését és a cölibátust, a papi nőtelenséget. Azt követően egyenként az érsek elé vonulnak, kezüket a kezébe helyezve engedelmességet fogadnak neki és utódainak, a mindenkori főpásztornak.

Az ígérettétel után következik a Mindenszentek litániája, amely alatt a szentelendők arccal a földre borulnak a teljes önátadás jeleként, kifejezve annak tudatát, hogy Isten erejüket meghaladó szolgálatra hívja őket. A litánia után kezdődik a tulajdonképpeni szentelés, amikor a püspök kézrátétellel csendben imádkozik felelettük, majd elvégzi a felszentelő imát. A szentelés után következik a beöltözés, amikor a már felszentelt diakónusok magukra öltik a szerpapi ruhát, a bal vállról jobbra futó stólát és a dalmatikát.

A beöltözést követően átveszik a szentelő főpásztortól az evangéliumos könyvet, annak jeleként, hogy legfőbb szolgálatuk az igehirdetés. A szertartás utolsó mozzanatként a püspök és jelenlévő már felszentelt diakónusok köszöntik az új szerpapokat, ezáltal kifejezve, hogy befogadják őket a diakónusi rendbe. A szentmise további részében a diakónusok már szolgálatba lépnek, hiszen az eucharisztia liturgiája során már ők a püspök segítői.

A járványügyi korlátozások miatt június 28-ról december 8-ra halasztott diakónusszentelés zárt körben zajlik. A szentelendők és elöljáróik online bekapcsolódásra hívnak mindenkit, hogy imádságos lélekkel kövessék a december 8-án, kedden 10 órától kezdődő szentmisét, melyet a Templom.ro oldal közvetít.

Imádkozzunk a szentelendőkért, hogy Isten tegye teljessé a jót, amit megkezdett bennük!

Bőjte Csongor, seminarium.ro/romkat.ro

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.