Életének 98. évében február 27-én elhunyt Simon Erzsébet, M. Pongrácia mallersdorfi ferences nővér, aki számos helyen szolgált életében: kórházban, érsekségen, de szíve mindig a székelyudvarhelyi ferences közösségbe húzta.

Simon Erzsébet a Maros megyei Baczkamadarason született 1921. május 20-án nyolc gyermekes család második gyermekeként. Szülőfalujában református felekezeti iskola volt, Pongrácia nővér ott kezdte el tanulmányait, hittant tanulni viszont nem volt lehetősége. 1931-ben édesapja tragikus halála után a család széthullott. Az egy éves öccse kivételével mindegyik gyermek egy-egy gazdagabb rokonhoz került. Ő egy három gyerekes családban vigyázott a gyermekekre. Iskolai tanulmányai ekkor megszakadtak, még a harmadik osztályt sem tudta befejezni.

1934-től Marosvásárhelyen dolgozott háztartásban. Ott belekapcsolódott a „Márta-körbe”, amelynek heti összejövetelei a Mallersdorfi Nővérek iskolájában volt. 1935-ben volt elsőáldozó: aznap este hazafelé menet az a gondolata támadt, hogy belépne a zárdába. 1938-ban bérmálkozott, s bár már nagykorú volt, mégsem akarta édesanyját megbántani és engedélye nélkül zárdába menni. 1941-ben lépett be végül Kolozsváron a kolostorba. Itt folytatta elmaradt iskolai tanulmányait, és párhuzamosan két éves betegápolási tanfolyamot végzett, közben dolgozott a klinikán.

1943. szeptember 8-án öltöztették be, az első noviciátus év elteltével 1944. szeptember 14-én mallersdorfi anyaházba érkeztek, mint menekültek. Itt az anyaházba behozott katonákat ápolta két olyan nővérrel, akik előzőleg Kolozsváron dolgoztak. 1945 novemberében jött vissza Erdélybe, majd Nagyváradon maradt 1946-ig. Rövidesen Marosvásárhelyre helyezték, ott az egyetemi klinikán teljesített szolgálatot.

1947. június 29-én tette le első fogadalmát. 1949-ben a rendek feloszlatása után civilben tovább dolgozott az egészségügyben 1959-ig. 1992. november 11-én költözött Székelyudvarhelyre az újraindult közösségbe. 1993-ban, 72 évesen a gyulafehérvári érsekségre ment háztartásbeli munkát végezni. 84 évesen visszautazott Székelyudvarhelyre és, amíg erejéből kitelt, miseruhákat, stólákat varrt, amelyeket a közösség továbbadott plébániákra.

2012 óta ágyban fekvő beteg volt, 2019. február 27-én déli 12 órakor visszaadta lelkét Teremtőjének. Temetése 2019. március elsején lesz a székelyudvarhelyi Szent Miklós-plébániatemplomban a lelke üdvéért bemutatott szentmise után.

Gyászjelentés

 

romkat.ro

 

 

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.