Tisztújító közgyűlés kolozsváriak részvételével Budapesten

A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) idei őszi küldöttgyűlését Budapesten rendezték meg november 11–13. között. Az eseményre a magyarországi KÉSZ tagokon kívül a szervezet kárpátaljai, délvidéki, felvidéki és az erdélyi partnerei meghívást kaptak. A találkozó kiemelt pontja a leköszönő elnök beszámolóját követően az országos vezetés megújítása volt.

A szövetség új országos elnöke Makláry Ákos görögkatolikus parókus, egyetemi adjunktus, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi főiskola egyházjog tanára, mb. tanszékvezető lett, ugyanakkor megújult az országos elnökség is, régi és új tagok is vállalták a megbízatást a következő öt évre.

Makláry Ákos megválasztott elnök rövid beszédében kiemelte a KÉSZ ökumenikus, társadalmi, ugyanakkor lelki, spirituális jellegét. Hangsúlyozta, hogy a krisztusi küldetés arra buzdít, hogy saját életterünkben próbáljuk megvalósítani az evangélium szerinti életet. A KÉSZ ereje a helyi közösségekben van – folytatta Makláry – azonban fontos az egymással való kapcsolattartás akár országhatárokon átnyúlóan. Hiszen a KÉSZ nem országban, hanem nemzetben gondolkodik – tette hozzá.

 

Az erdélyieket a Kolozsváron alakuló KÉKK (Keresztény Értelmiségi Kör - Kolozsvár) részéről Szőcs Csaba, a Verbum Kiadó igazgatója, György Noémi hitoktató, Balázs Imre építész, valamint Lakatos Fleisz Katalin plébániai titkár képviselte. Szőcs Csaba a jelenlegi erdélyi magyar helyzetképről, a kolozsvári KÉSZ csoport alakuló, formálódó jellegéről, az eddig megvalósult eseményekről beszélt, majd kiemelte az erdélyi szervezet célját: megszólítani, párbeszédre hívni a helyi keresztény értelmiséget.

A küldöttgyűlés ünnepi, felemelő pillanata volt, amikor dr. Osztie Zoltán leköszönő elnök eddigi munkája elismeréseként átvette a Magyar Érdemrend Középkeresztjét. Városnézésre is jutott idő, a résztvevők a Nagyboldogasszonynak ajánlott belvárosi plébániatemplomban, valamint a megújult Pesti Vigadóban tettek látogatást.

A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége egyesületi formában működő keresztény, civil társadalmi szervezet. Csanád Béla alapító elnök halála után Osztie Zoltán teológiai tanárt, plébánost választották az élére. Ekkortól egymás után jelentek meg a helyi szervezetek, amelyek jelenleg 69 helyi csoportra –összességében 3000 fős tagsággal – bővültek, behálózva immár egész Magyarországot. 

Lakatos Fleisz Katalin beszámolója

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.