A kolozsvári Szent Kamill Szociális Otthon ünnepségéről

Ötödik alkalommal szerveznek Árpád-házi Szent Erzsébet Napokat a kolozsvári Hajnal-negyedben található Szent Kamill Szociális Otthonban. Az idei, november 16–20. között megtartott rendezvény társszervezője a magyarországi Feszty Körkép Alapítvány – mondta el Tokay Rozália, a Szent Kamill Szociális Otthon vezetője, akit az Árpád-házi Szent Erzsébet Napok ötletéről is kérdeztünk.
„Egyszerű, hiszen ha keresztények vagyunk, törekszünk úgy is élni, dolgozni. Ehhez hozzátartozik az is, hogy szentjeinkre is gondoljunk, a szentek életpéldáját követő emberek akarjunk lenni. Árpád-házi Szent Erzsébet példakép.– hangsúlyozta Tokay Rozália. „A példáját kell kövessük, s ennek kapcsán egy olyan eseményt szerettem volna szervezni, amelynek keretében csak őt ünnepeljük. Megálmodtunk, egy épületszárnyat, ami ma már áll, de még anyagi nehézségek miatt nem működik. A szociális központ új épülete Árpád-házi Szent Erzsébet nevét kell viselje.”
 
 
A szociális intézményben korábban egy kisebb szoborparkot is létrehoztak, ahová elhelyezik azokat az alkotásokat, amelyeket felajánlásból kapnak, s amelyek elődeinknek, nagyjainknak, példaképeinknek állítanak emléket. Tavaly négy szobor kapott helyet a parkban, idén Nimród-szobrot avatnak, jelen lesz Kovács Nóri, a Nimród regéje c. szimfonikus népi opera szerzője is, de a Kárpát-medence több pontjáról várnak vendégeket az ünnepségekre.
 
Összegezve a készületeket Tokay Rozália kiemelte: „Gyökereinket akarjuk bemutatni, megőrizni. Számos alkalommal tapasztaljuk, hogy fiataljaink nem ismerik kellőképpen örökségünket. Sokan felteszik a kérdést, hogy a mozgássérültek kezdeményezése-e mindez. Igen, és azt akarjuk megmutatni, hogy a mozgássérültek is tudnak a közösségért tenni. Erzsébet példáját követve ma már a rózsákat nem föltétlenül kenyérre, hanem életekre kell váltani.”

 

A Szent Kamill Szociális Otthont az 1990-ben alakult Magyar Mozgáskorlátozottak Társulata kezdeményezte. 1996-ban felismerve, hogy szükség van arra, olyan otthont alapítsanak, ahol azokat gondozzák, akik hátrányos sorsúak, ápolást igényelnek, fogyatékkal élnek. Az otthont 2000-ben nyitották meg, a Szent Kamill kápolna ekkortól létezik, egy évre rá már a központ is állt, azóta is működik. Az épület száz férőhelyes kápolnájában minden héten szentmise van, illetve 2008-tól református istentiszteletet is tartanak. Léleképítő otthont akartak kialakítani, a központ megalakulása óta már több, mint 600 embert ápoltak-ápolnak itt.

November 19-én gyerekprogrammal is várják az érdeklődőket, de lesz néptánc, koncert, kulturális programok.

romkat.ro

Fotók: Vasárnap archívum, Bíró Jolán (a képek a 2016-os Szent Kamill búcsúünnepség alkalmával készültek)

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.