Az igazságot nem az utcán szoktuk keresni, de ha mégis ezt tesszük, akkor annak súlyos oka van – mondta dr. Holló László kolozsvári egyetemi tanár, a Katolikus Státus igazgatótanácsának elnöke beszédében a ma, november 12-én, szombaton délután a marosvásárhelyi Vársétányon a Római Katolikus Gimnázium és igazgatója, dr. Tamási Zsolt József védelmére tartott tüntetésen.

A több ezer résztvevő Oláh Dénes főesperes-plébános vezetésével imádkozott a katolikus oktatás-nevelés ügyéért.   Holló László beszédében röviden felvázolta a Katolikus Státus az erdélyi, magyar, katolikus iskolahálózat megteremtésére és fenntartására irányuló 450 éves múltra visszatekintő, gyakran akadályokba ütköző törekvését és figyelmeztetett, hogy a támadásokkal senki sem nyer, ellenkezőleg: mindenki veszít, maga a támadó is.

Az egymás szívének dobbanását meghalló, egymást támogató testvérek közös aggodalmát, de a hozzá társuló hitet és reményt is kifejezte imájában, Nagy László unitárius lelkész, aki azért fohászkodott, hogy egy szebb és igazabb holnapot teremthessünk itt együtt, Isten szavában bízva, aki szívünkbe írta:  „Ne félj, mert én veled vagyok, hogy megsegítselek” (Jer 1,8).

A szülőknek a marosvásárhelyi katolikus iskolában folyó szellemi-erkölcsi nevelés színvonalával és az intézmény tanári karának, valamint igazgatójának munkájával való elégedettségét tolmácsolta Márton Gyöngyvér, aki határozott hangvételű beszédében kitért a katolikus iskolák Európa-szerte érvényes megbecsültségére, valamint a hazai oktatási rendszer hálózatának néhány minőségi hiányosságára rámutatva kiemelte: a marosvásárhelyi katolikus gimnázium létét mind az igény, mind a szakmai felkészültség indokolja.

A „zsenge nemzedék” szolgálatára való elköteleződés, valamint  az iskola létéért és támogatottságáért érzett hála hangján szólt a tanárok nevében Székely Szilárd, aki kiemelte: Isten szeretete jelének tekinti azt, hogy nagyszerű diákokkal, összetartó szülői közösséggel, hihetetlen energiával dolgozó vezetővel, az idők jeleire figyelő tanári karral, támogató egyházi elöljárókkal áldotta meg a Mindenható az iskolát, és hogy számos közéleti szereplő, közeli és távoli iskolákban tanító kolléga, más felekezetű hívő vállal ma is szolidaritást a veszélyben lévő gimnáziummal. A döntéshozó szerveknek pedig Szent Pál apostol szavaival üzent: „a betű öl, a Lélek pedig éltet” (2Kor 3,6). Rajtuk áll, hogy mit részesítenek majd előnyben: a holt, adott esetben gyilkossá váló betűt, vagy az éltető Lelket. A betűt igazítják-e az élethez vagy inkább kioltják az életet, ha létezni mer? A „Válaszd az életet, hogy élj te is, és utódaid is!” szentírási felszólításra (Mtörv 30,19) utalva, a tisztánlátás adományát kérte azok számára, akiknek a kezében van az iskola sorsa felőli döntés.

Ady Endre Teveled az Isten című versével szólította meg diáktársait és a szolidarizáló tömeget Kali Edina XII. osztályos tanuló, aki az elmúlt négy évre visszatekintve a katolikus iskola álmának fokozatos megvalósulását vázolta és kérte annak védelmét.

„Fegyverünk és páncélunk a könyv” – Sütő András e szavait idézve kérte a Státus Közgyűlésének tagjaként szóló Kelemen Hunor az egybegyűlteket, hogy mutassák fel a könyveket, amelyeket hoztak, és amelyeket a megmozdulás végén az iskolának adományoztak szolidaritásuk jeléül.

A többezer résztvevő nem csak Reményik Sándor versének közös felolvasásával, de békés, lelkes és imádságos jelenlétével is megmutatta: nem hagyja veszni a jövőt a templommal közösen szolgáló iskolát.

Bereczki Silvia sa/Vasárnap
Fotók: Harasztovics Arnold 

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.