„Egyszerű, halandó ember még hozzávetőlegesen sem tudja felmérni, hogy milyen nagy károk keletkeztek” – mondta Adorján Imre, az atyhai közösség plébánosa a Vasárnap kérdésére a templomtűzről. A templom villámcsapás következtében szeptember 19-e, hétfő virradóra égett le. A Székelyudvarhelytől 36 kilométerre, egy hegynyeregben 700–750 méter magasan fekvő Atyha római katolikus temploma 1797–1799 között épült. A néhány évvel ezelőtt teljesen felújított templomépületnek volt villámhárítója, de a légköri elektromos kisülés olyan rendkívüli erejű volt, hogy a tetőszerkezet szentély fölötti része azonnal lángra kapott. A plébános elmondta, hogy a falakon kívül minden porrá égett, csak a falak állnak. Az oltár, a szobrok elégtek, a harangok beolvadtak, az orgona, a harangozóberendezés, a központi fűtés, a padok, minden a tűz martalékává lett. A torony is teljesen leégett, csak az maradt meg, ami téglából, kőből van. A plébános megerősítette a hírügynökségek által közvetített szomorú hírt: csupán a monstranciát, pár kelyhet, néhány miseruhát és könyveket sikerül kimenekíteni. A többi liturgikus felszerelés is mind a lángok martalékává vált.

A katasztrófavédelem Hargita megyei egységének a szóvivője, Alina Ciobotariu hadnagy az MTI-nek elmondta, hogy vasárnap este 22 óra 11 perckor értesítették a tűzoltóságot az atyhai templomtűzről. A hivatásos tűzoltók Székelyudvarhelyről három autóval, a korondi, parajdi, és felsősófalvi önkéntes tűzoltók öttel vonultak a helyszínre. Hajnali három óráig küzdött 13 hivatásos és 29 önkéntes tűzoltó a lángokkal, a templomot azonban nem tudták megmenteni.

A szóvivő szerint a tetőszerkezet és a mennyezet égő gerendái beestek a templomtérbe, és a tűz átterjedt az oltárra, a bútorzatra és az orgonára is. A tűzoltóknak csupán a torony egy részét sikerült megmenteniük. A tűzvészben a harangok is megsérültek. A szóvivő szerint a tűzoltók beavatkozásának a legfontosabb eredménye az volt, hogy a tűz nem terjedt át a szomszédos iskola és ravatalozó épületére, valamint a falu házaira.

Amikor a közeljövő legszükségesebb lépéseiről érdeklődtünk, a plébános elmondta, hogy beszélgetésünk pillanatában (szeptember 19-én) éppen a kárfelmérőket várják. A közösség szeretné, hogy minél hamarabb tető kerüljön a templomra. Ez az első s legfontosabb lépés, hisz már ősz van, s közeleg a tél. A falakat védeni szeretnék. A plébános szerkesztőségünknek azt is elmondta, hogy hétfőn, szeptember 19-én Tamás József segédpüspök is személyesen elment Atyhába, hogy tájékozódjék a károkról, s az egyházmegye támogatásáról biztosítsa a közösséget.

A plébános a Vasárnap olvasóitól elsősorban erkölcsi támogatást kért, legalább egy Miatyánkot… Annak érdekében, hogy a helyreállítási munkálatok mihamarabb elkezdődhessenek, azoktól, akiknek lehetőségük van rá, szívesen fogadnak anyagi támogatást is.

Vasárnap/ Fábián Róbert
Fotók: Bálint Szabolcs

 

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.