Előkészületek Márton Áron földi maradványainak áthelyezésére Gyulafehérváron 
 
A Szentszék előzetes engedélyével 17 fős bizottság nyitotta fel szeptember 1-jén Isten Szolgája Márton Áron püspök sírját a gyulafehérvári székesegyház kriptájában. Az 1980. szeptember 29-én elhunyt nagy püspök földi maradványait 1980. október 4-én helyezték nyugalomra az erdélyi főpapok hagyományos temetkezési helyén. A földi maradványokat rézkoporsóba helyezték át, hivatalosan lepecsételték, innen kerülnek át a következő napokban abba a kőszarkofágba, amelyet a székesegyházban áldanak meg Szent Mihály ünnepén.
 
 
Kovács Gergely posztulátor, aki a mai eseményen jelen volt, lapunknak elmondta: „2015. április 22-én kelt Rómában, a Szentek Ügyei Kongregációnál az áthelyezési engedély, amelynek értelmében, a főpásztor vezetésével és felügyelete alatt kerülhet sor Áron püspök koporsójának áthelyezésére. Igaz ugyan, hogy ilyen eseményre általában a boldoggá avatás előtt szokott sor kerülni, a különleges szentszéki engedély kérését, amelyet a Gyulafehérvári Főegyházmegye terjesztett fel az illetékes vatikáni szervekhez az indokolta, hogy nehezen volt megközelíthető a püspök eddigi nyughelye. Az akadálymentesítés hiánya, a szabálytalan lépcsők miatt, a biztonsági okokból is folyamatosan zárva tartott, csak külön kérésre, illetve nagyobb liturgikus ünnepek alkalmával látogatható kriptában a látogatók és zarándokok csak nehézkesen vagy egyáltalán nem tudtak imádkozni a Kegyelmes Úr sírjánál vagy tiszteletüket kifejezni. A Szentszék által latin nyelven kiadott engedély utasításokat is tartalmazott arra nézve, hogy kerülve az ünnepélyességet, zárt körben történjék a mai esemény, nehogy azt a látszatot keltsék, hogy már a boldoggá avatás következik, és ne legyen megtévesztő a hívek számára. Az új szarkofágba történő áthelyezéstől azt várjuk, hogy a hívek könnyebben imádkozhatnak Áron püspök sírjánál, kérhetik közbenjárását, fokozódhat Márton Áron élő tisztelete népének körében.”
 
Isten Szolgája Márton Áron püspök halálának 36. évfordulóján, Szent Mihály arkangyal ünnepén a búcsús szentmise 11 órától kezdődik az ősi székesegyházban, melynek főcelebránsa a Szentatya romániai képviselője, Miguel Maury Buendía apostoli nuncius lesz. Az ünnepi előkészület jegyében Jakubinyi György érsek imakilencedet hirdet a főegyházmegyében.
 
Szőcs Csaba / Vasárnap
Fotó: Fábián Róbert
 
Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.