Próbára tette a ferences templom befogadóképességét az ünneplő sokaság. Jelenléttel, imával, kórusénekkel, verssel hálálták meg szerzetes- és paptestvérei, az udvarhelyiek és messzebbről érkezettek Papp Károly, Leonárd atya hat évtizedes szolgálatát. Gyémántmisés áldása sokak szemében csillantott öröm-gyémántcseppeket.

1956-ban, olyan korban szentelte fel Márton Áron püspök, amikor a papságot vállalókat üldöztetés, szabadságvesztés, hivatásgyakorlásuk akadályoztatása fenyegette. Leonárd atya, határozott igent mondott főpásztorának, és még nyolcvannyolc évesen is a város ferences templomának igazgatója. Elgondolkodtató volt június 29-en, szerdán este a kivetített, korabeli fekete-fehér fénykép és az oltárnál álló jubiláns színes mosolya.

Mátyás Károly főesperes-plébános tolmácsolta Jakubinyi György érsek jókívánságait, aki a főegyházmegye nevében mondott köszönetet a dési, désaknai, marosszentgyörgyi, marosvásárhelyi, esztelneki, kolozsvári és a 2000 óta Udvarhelyen végzett szolgálatért. A főesperes személyes hangon szólt a szerzetespaphoz, „aki megőrizte szívének nem devalválódó gyémántját, hűségével gyémánttá változtatta az éveket, nagylelkűen osztogatta a szeretet és a hit gyémántját, amely immár gyémántheggyé nőtt.” Gedő Krisztina és Kozma Blanka kisdiákok szavalatokkal ajándékozták meg „a történelmet író napon, hiszen a tisztelet és elismerés az emberi szó erre kevés”.
A kettős ünnep szónoka, Orbán Szabolcs, tartományfőnök a templom védőszentjeinek, Péter és Pál apostoloknak a jellembeli tulajdonságairól, erényeiről és esendőségeiről beszélt. Gyengeségeik, erősségeik ismeretében járták be azt a lelki utat, amelyet a Mester mutatott nekik. Hasonlóképpen Leonárd atya is. A szolgálati helyek, a kihívások más-más jó tulajdonságokat hoztak ki belőle – segítették jobbá válásában. A főatya egy jelképes ajándékkal lepte meg az ünnepeltet. Az öt tizedes rózsafüzérnek hatvan „szeme” van, így idén minden papi évért mondhat általa egy-egy imát. De a ferences rózsafüzér hét tizedet tartalmaz – egy ez alkalomra köttetettet nyújtott át, legyen min sorolnia a hálaéveket.

Kovács Csaba, Antal testvér megköszönte a jubilánsnak, hogy lehet rá számítani. Kérve Istent: ilyen tettre kész és vidám maradjon, akinek életkedvéből a fiatalok is tanulhatnak. Ugyanakkor köszöntötte a jelen lévő Incze Benjamin arany-, Laczkó Vilmos ezüst- és az újmisés Hugó testvért. Felcsendült a liturgián is közreműködő Musica Sacra Kamarakórus alkalmi dala, majd Orbán Mátyás ősi áldáskérelmet tolmácsolt. Az udvarhelyi, Szent Erzsébetről elnevezett Ferences Világi Rend tagja, Máthé László hálagondolatai a lelki vezetőnek szóltak. A gyémántmisés a szeretetet, ragaszkodást, jóságot értékelte, és mindazok tetteit, akiknek hálás hivatásáért. Az emlékképre, amellyel minden részvevőt megajándékozott, a 22. zsoltárból vett papi jelmondatát íratta: „Az Úr házában lesz otthonom örök időkön át.”

Molnár Melinda, Vasárnap 28. szám

Fotók: Nagy Zoltán

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.