Mária-képek vándorúton – Székelyföldön is lesz tárlat

Augusztustól egy-egy hóna­pig Csíkszeredában, Székely­udvarhelyen, Kézdi­vásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, majd Gyer­gyószentmiklóson lesz megte­kinthető a Kárpát-haza Galéria ál­tal életre hívott Boldogasszony-ván­dorkiállítás, ami kedden indult Kárpát-medencei útjára a budapesti Várkert Bazárból.

Elsőként Kárpátaljára viszik az 55 kortárs magyar művész Mária-ábrázolását bemutató tárlatot – mondta Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) elnöke az MTI-nek. 

A május 9-étől június 7-éig a budapesti Várkert Bazárban bemutatott kiállítás júniusban Ungváron, júliusban pedig Beregszászon lesz látható. Kárpátalja után a székelyföldi városok látják vendégül a tárlatot, a kiállítás nagyjából havonta fog helyszínt változtatni. A tárlat ezt követően Délvidékre, majd a Felvidékre utazik, a tervek szerint visszatér még Kárpátaljára is, de a nyugat-európai diaszpóra közösségeihez is el szeretnék juttatni.

Az útiterv egyelőre jövő tavaszig készült el, de „szándékaink szerint egészen 2018-ig vándorol majd a tárlat”, melynek útvonalát „a megfogalmazódó igények szerint próbáljuk kijelölni” –fogalmazott Szász Jenő. Az NSKI elnöke szólt arról, hogy a Boldogasszony-kiállítás újdonsága, hogy „fordított irányú”, elsősorban ma­gyarországi művészek alkotásait szeretnék megmutatni külhonban. Az alkotók között természetesen szerepelnek határon túli művészek is.

A kiállításon 55 kortárs művész Boldogasszony-ábrázolása látható – mondta Szász Jenő, hozzátéve, hogy ez olyan összefogás, ami túlmutat a művészeti értékén. Ilyen nagyszámú alkotó ritkán állít ki közösen egyetlen témában – hangsúlyozta.

A kiállítás a jubileumi Mária-évhez kapcsolódik, amelyet Jakubinyi György gyulafehérvári érsek és a csíksomlyói ferences kolostor hirdetett meg a 2014. szeptember 14. és 2015. szeptember 15. közötti időszakra abból az alkalomból, hogy ötszáz éves a csíksomlyói Szűz Mária-szobor.

MTI/Krónika.ro

Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.