Festivitate de absolvire la Târgu Mureș
25 de colaboratori pastorali, dintre care 15 viitori acoliți, și-au primit diplomele pe 17 octombrie 2015, la biserica parohială Sf. Ioan Botezătorul din Târgu Mureș, în cadrul unei Sfinte Liturghii de mulțumire. Acest moment festiv a fost încheierea unui ciclu de formare pentru colaboratori pastorali la nivel de arhidieceză. Sfânta Liturghie a fost celebrată de arhidecanul de Gheorgheni, Portik-Hegyi Kelemen, secretarul Consiliului Pastoral Arhidiecezan, organizatorul cursului de formare. Acesta a înmânat absolvenților diplomele semnate de ÎPS Jakubinyi György, arhiepiscop de Alba Iulia.
 
 
Candidații la acolitat care au fost formați în vederea slujirii la altar aparțin de parohii din Târgu Mureș, Sighișoara, Sângeorgiu de Mureș, Ernei, Lupeni, Vlăhița, precum și din Gheorgheni; instituirea lor ca acoliți va avea loc în propriile lor parohii, conform intenției parohului local.
 
 
Scopul acestui curs cu durata de trei ani este să formeze colaboratori pastorali care sub îndrumarea preoților pot efectua activități pastorale permise de ierarhul arhiepiscopiei. Cursul de formare le oferă participanților cunoștințele teoretice și practice necesare viitoarei slujiri, dar în același timp și o creștere spirituală.
 
 
„Secerișul e mult, dar lucrătorii sunt puțini.” (Mt 9,37) În spiritul cuvintelor lui Isus, Consiliul Pastoral Arhidiecezan intenționează să inițieze în ianuarie un nou curs formare de trei ani, pentru lectori și acoliți. Următorul ciclu de formare va avea loc la Odorheiul Secuiesc.
 
Molnár Izabella
 
Articol
În perioada 11–13 mai 2026 s-a desfășurat la Alba Iulia cea de-a 77-a sesiune plenară a Conferinței Episcopilor Catolici din România (CER), care îi reunește pe ierarhii romano-catolici și greco-catolici din țară.
Articol
În lumea tulburată a zilelor noastre, când războaiele, tensiunile sociale, confruntările ideologice și degradarea discursului public trezesc în inimile multor oameni teamă și nesiguranță, este esențial spiritul de cumpătare, al responsabilității și al practicării discernământului.
Articol
Învierea lui Cristos este centrul credinței noastre și izvorul speranței noastre. Nu este doar un eveniment din trecut, ci un act mântuitor al lui Dumnezeu, care ne-a deschis calea către viața nouă. Prin ea, istoria omenirii a primit o direcție nouă. Moartea nu mai este ultimul cuvânt. De aici izvorăște speranța noastră. Ea nu este efemeră și nu este o iluzie, ci o certitudine întemeiată pe fidelitatea lui Dumnezeu.