Motto-ul anului: ”Ne numim copii ai lui Dumnezeu! Și suntem!” (1In 3,1)
În Anul Botezului aducem mulțumire lui Dumnezeu pentru darul botezului nostru și tuturor celor care ne-au ajutat pe acest drum, precum și tuturor celor care au contribuit la creșterea și maturizarea credinței noastre. Cât de mult ne iubește Tatăl, încât suntem numiți copii ai lui Dumnezeu! Și într-adevăr, aceasta suntem. Botezul este sacramentul credinței: asemenea unei semințe a credinței, care trebuie să crească și să se dezvolte.
Dintre toate sacramentele, primul este Sacramentul Botezului, temelia vieții noastre creștine și poarta vieții spirituale. "Prin botez, suntem eliberați de păcat și renăscuți ca fii ai lui Dumnezeu, devenim mădulare ale lui Cristos, suntem încorporați în Biserică și făcuți părtași la misiunea ei." (CBC 1214)
Materiale și documente conexe:
- Afiș – Anul botezului
- Logo – Anul botezului
- Logo – Anul botezului (fără fundal)
- Programele Arhidiecezei de Alba-Iulia pentru Pastorația Tineretului pe anul 2026
- Programul Pastoral al Arhidiecezei de Alba-Iulia
- Pregătirea părinților pentru botezul pruncilor
- Idei, propuneri